Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani skorumpowani celnicy

Data publikacji 01.10.2008

Policjanci z komendy wojewódzkiej w Radomiu zatrzymali kolejnych 8 celników z Białej Podlaskiej podejrzanych o korupcję. Funkcjonariusze urzędu celnego działali w zorganizowane grupie przestępczej, która sprowadzała do Polski luksusowe samochody zaniżając znacznie ich wartość. Celnicy przyjmowali łapówki w zamian za akceptowanie fałszywych faktur. Łącznie w tej sprawie zatrzymano już 20 osób.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Wydział V w Lublinie Biura Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej. Dotychczas w sprawie zatrzymano 12 osób, w tym szefa grupy, który został tymczasowo aresztowany. Grupa działając od 2004 roku sprowadziła do Polski ze Szwajcarii prawie 1500 luksusowych aut. Przestępcy zaniżali kilkunastokrotnie ich wartość celną, a następnie odsprzedawali je wystawiając zaniżone faktury, które w rzeczywistości nie odzwierciedlały faktycznie przeprowadzonej transakcji finansowej. W ten sposób unikali opłat podatkowych i celnych związanych z obrotem samochodami. Straty Skarbu Państwa z tytułu nie zapłaconych podatków oraz należności celnych szacuje się na co najmniej 50 milionów złotych.

Policjanci z KWP zs. w Radomiu przy udziale funkcjonariuszy z Izby Celnej zatrzymali 8 celników z Urzędu Celnego w Białej Podlaskiej. Jak ustalili śledczy, celnicy przyjmowali łapówki w zamian za akceptację fałszywych faktur z zaniżoną wartością samochodu. Tym samym poświadczali nieprawdę w dokumentach. Zatrzymani celnicy usłyszeli już zarzuty korupcyjne. Odpowiedzą ponadto za udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Prowadzący sprawę śledczy ciągle analizują zabezpieczone dokumenty. Ich zdaniem sprawa ma charakter rozwojowy i nie są wykluczone kolejne zatrzymania.

Powrót na górę strony
Polska Policja