Kolejny raz zakłócili mecz

Data publikacji 06.10.2008

Policjanci z Myśliborza i Dębna zatrzymali 13 pseudokibiców, którzy podczas meczu III ligi zakłócili porządek publiczny oraz wszczęli bójkę. Kibice ze Słupska wtargnęli do sektora kibiców miejscowej drużyny, sędzia przerwał mecz. Później chuligani próbowali sforsować policyjny kordon. W wyniku zamieszek poszkodowanych zostało dwóch fanów drużyny z Dębna. Wszyscy zatrzymani to kibice drużyny ze Słupska.

W sobotę o godz. 15:00 w Dębnie odbył się III ligowy mecz piłki nożnej. Z policyjnych informacji wynikało, iż na mecz wybiera się około 100 osobowa grupa fanów ze Słupska. Mecz zakwalifikowano, jako imprezę o podwyższonym ryzyku. Kibice ze Słupska dwoma autokarami dotarli do Dębna około godzinę przed meczem.Już podczas legitymowania policjanci ujawnili trzech kibiców, którzy byli objęci zakazem udziału w imprezach masowych. Cała trójka nie została dopuszczona do udziału w imprezie. Pozostali weszli na stadion piłkarski.

Pierwsza połowa meczu przebiegała bez zakłóceń, jednak po przerwie pseudokibice ze Słupska pokazali, po co przyjechali do Dębna. Kilku z nich przedostało się do sektora zajmowanego przez fanów z Dębna i rozpoczęły się zamieszki. Za mężczyznami ruszyli kolejni. Kibice ze Słupska zaatakowali fanów miejscowej drużyny. Kibice z Dębna zaczęli uciekać na widok biegnących chuliganów.

Działania Policji rozpoczęły się po otrzymaniu od organizatora wniosku o przywrócenie ładu i porządku na stadionie. Sędzia przerwał mecz, a zdecydowana reakcja policji zapobiegła eskalacji agresywnych zachowań. Siły Policji otoczyły pseudokibiców i wyprowadziły poza teren boiska. Chuligani nie stosowali się do wydawanych poleceń, próbując sforsować kordon Policji. Skuteczna i szybka reakcja podjęta przez policjantów przyczyniła się do zatrzymania 13 agresywnych pseudokibiców. Dzięki zapisom z kamer monitoringu policjanci ustalili sprawców pobicia dwóch kibiców z Dębna.

Wśród zatrzymanych był jeden nieletni, który został przewieziony do policyjnej izby dziecka w Szczecinie. Odpowie on przed sądem dla nieletnich za wykroczenie zakłócenia ładu i porządku publicznego podczas imprezy masowej oraz za udział w bójce. Pozostali pseudokibice zostali osadzeni w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych KMP w Gorzowie, KPP w Myśliborzu i KP w Dębnie.

Siedmiu z nich wczoraj w trybie przyspieszonym stanęło przed sądem grodzkim w Myśliborzu. Za popełnione wykroczenie z ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych zostali oni ukarani karą grzywny od 1000 złotych, 2 letnim zakazem stadionowym, pracą społeczną, a także trzech z nich otrzymało karę ograniczenia wolności. Pięciu pozostałych zatrzymanych odpowie za przestępstwo pobicia. Obecnie czekają na rozprawę.

W wyniku zamieszek na stadionie poszkodowanych zostało dwóch kibiców miejscowego Dębu.

Przypominamy, że za bezpieczeństwo podczas imprezy masowej odpowiada organizator. Policja reaguje wyłącznie na wniosek organizatora o przywrócenie ładu i porządku. A każda sytuacja związana z zakłóceniem imprezy masowej znajdzie swój finał przed sądem.