Współpraca polskiej i niemieckiej Policji
Delegacja policjantów z województwa łódzkiego przetarła szlak we współpracy z Wyższą Szkołą Policji w Villingen-Schwenningen w Badenii-Wirtembergii (Niemcy). Od 28. września do 3. października 18-osobowa grupa z komendy wojewódzkiej Policji, ośrodka szkolenia Policji w Sieradzu i komendy powiatowej Policji w Łasku uczestniczyła w zajęciach prowadzonych przez niemieckich specjalistów. Wyjazd odbył się w ramach projektu KWP w Łodzi – "Wspólne bezpieczeństwo wspólnym celem i zadaniem polityki europejskiej", który został dofinansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Harmonogram był bardzo napięty, gdyż szkolenia rozpoczynano od wczesnych godzin rannych. W poniedziałek, pierwszego dnia po przyjeździe, gości przywitał sam rektor Szkoły – prof. Alexander Pick. Już na wstępie zaznaczył, że łódzka reprezentacja jest pierwszą polską delegacją Policji, którą w swojej długiej historii ma okazję gościć Szkoła w Villingen-Schwenningen. Polacy zostali także przyjęci przez burmistrza miasta dra Ruperta Kubona, a już na nazajutrz w lokalnych gazetach ukazały się miłe artykuły o ich przyjeździe.
Wykłady odbywały się między godz. 9 a 16:30. Tylko w pierwszym dniu były to zajęcia akademickie w ośrodku szkolnym. W pozostałe dni polscy policjanci zaznajamiali się ze specyfiką niemieckiej służby podczas wyjazdowych sesji. W zależności od tematyki odbywały się one w specjalistycznych jednostkach lub miejscach pełnienia służby.
Rozwiązywaniu spraw kryminalnych oraz w zakresie kryminalistyki przysłuchiwano się w Związkowym Urzędzie Kryminalnym (Landeskriminalamt) Badenii-Wirtembergii w Stuttgarcie. Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Łodzi nadkom. Mariusz Szyller na tematy prewencji mógł porozmawiać ze swoimi odpowiednikiem w Dyrekcji Policji Villingen-Schwenningen.
Jednak największe wrażenie zrobiła wizyta na nowoczesnym stadionie Mercedes Benz Arena w Stuttgarcie, gdzie swoje mecze ligowe rozgrywa pierwszoligowa drużyna VfB Stuttgart.
W swoim żywiole był podinsp. Dariusz Czesny ze Sztabu Policji, który na co dzień zajmuje się zabezpieczaniem imprez masowych. Polscy policjanci zapoznali się z funkcjonowaniem komisariatu stadionowego i centrum dowodzenia ochrony. Imponujący był monitoring kilkudziesięciu kamer, który pozwala na dostrzeżenie nawet najdrobniejszych elementów na stadionie.
Czas wolny wykorzystano na zwiedzanie wąskich uliczek i stylowych niemieckich kamienic w odwiedzanych miastach – Villingen-Schwenningen, Stuttgarcie oraz Konstancji na pograniczu niemiecko-szwajcarskim nad Jeziorem Bodeńskim. We wszystkich tych miejscach polskim gościom towarzyszył i pełnił rolę "przewodnika" Kriminalhauptkommissar Wolfgang Kupper, który był opiekunem polskiej grupy.