Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KGP: Dobór powszechny będzie kontynuowany

Dobór powszechny (dla osób z uregulowanym wcześniej stosunkiem do służby wojskowej) będzie kontynuowany. Korekcie nie będą podlegały dotychczasowe zasady doboru. Nadal będzie on powszechny, konkursowy, centralny - tym samym uniemożliwiający przyjmowanie do Policji osób "polecanych", "znajomych" itp.

Testy (wiedzy ogólnej i sprawności fizycznej) z doboru powszechnego muszą zostać jednak skorygowane, bowiem z 22 429 kandydatów (50% kobiet), którzy w tym roku przystąpili do konkursu, test wiedzy zdało 7297 osób (w tym: 3 249 kobiet i 4 048 mężczyzn), a po teście sprawności fizycznej na placu boju pozostało jedynie 2641 kandydatów (w tym: 1163 kobiety oraz 1478 mężczyzn).

Ostatecznie Policja przyjmie ok. 1100 osób (50% kobiet) z tego doboru (tyle zdało wszystkie testy: wiedzy, sprawności fizycznej, psychologiczny i wywiad zorganizowany) oraz wypełni 900 wakujących miejsc (zakładano przyjęcie 2000 policjantów) osobami, które wcześniej zostały zakwalifikowane do przyjęcia na podstawie poprzednich przepisów (ich kwalifikacje są ważne przez rok).

Zmianie w teście wiedzy ulegnie zakres pytań (będą skoncentrowane na zagadnieniach z wiedzy o społeczeństwie). W teście sprawności fizycznej zminimalizowany zostanie wpływ oceny poprawności technicznej wykonywanego ćwiczenia oraz wprowadzone zostaną jednolite wymogi dla kobiet (oczywiście możliwe do osiągnięcia - wcześniej testowane na słuchaczkach kursów podstawowych) i mężczyzn.

Po przyjęciu do Policji i szkoleniu podstawowym, które trwać będzie 6 miesięcy, funkcjonariusze zaczną pracę w służbie prewencyjnej (tylko i wyłącznie), dopiero po 6 kolejnych miesiącach pracy "na ulicy" będą mogli (oczywiście tylko niektórzy) przejść do służby kryminalnej.

Powrót na górę strony