PaT zagościł w powiecie sokołowskim
PaT, czyli program "Profilaktyka a Teatr" komendy głównej Policji, na dobre zagościł w Sokołowskim Ośrodku Kultury. Przez trzy dni spektakl obejrzało już ponad 1400 widzów - głównie młodzież ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych naszego powiatu. W środę na sokołowski spektakl, specjalnie z Radomia przybył insp. Igor Parfieniuk mazowiecki komendant wojewódzki Policji.
W poniedziałek o godz. 18:00 w sali widowiskowej Sokołowskiego Ośrodka Kultury, odbyła się uroczysta premiera spektaklu edukacyjno-profilaktycznego "Blackout". Premiera podsumowała wielotygodniowe starania przedstawicieli komendy powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim, Starostwa Powiatowego oraz Urzędu Miasta w Sokołowie Podlaskim. Instytucje te powzięły sobie za cel umożliwienie młodzieży naszego powiatu, obejrzenie tego wartościowego spektaklu. Realizacja tego przedsięwzięcia, nie była możliwa bez finansowego współuczestnictwa gmin Bielany, Ceranów, Jabłonna Lacka, Repki, Sabnie, Sokołów Podlaski i Sterdyń. Włodarze tych gmin wspólnie włączyli się do przeciwdziałania problemom narkomanii i pokazywania negatywnych stron dzisiejszych rodzin.
Na sokołowską premierę przybyło zacne grono zaproszonych gości. Najliczniejszą grupę stanowili dyrektorzy i pedagodzy szkół z naszego powiatu. Byli również przedstawiciele samorządów z całego sokołowskiego powiatu. Nie zabrakło również przedstawicieli duchowieństwa, oświaty i tych, którym los młodzieży leży na sercu.
Specjalnie do Sokołowa Podlaskiego, na tą uroczystość przybył podinsp. Tomasz Cybulski naczelnik wydziału prewencji komendy wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu. Wielką niespodzianką było przybycie honorowego gościa - pani Grażyny Małkowskiej, która przelała na papier historię Bartka, Młodego i ich rodziców. To na podstawie jej tekstu insp. Grzegorz Jach wyreżyserował oglądany przez młodzież powiatu sokołowskiego spektakl.
Program PaT, w sali widowiskowej poprowadził jego twórca i reżyser spektaklu "Blackout" insp. Grzegorz Jach z komendy głównej Policji. Po wystąpieniach burmistrza miasta Bogusława Karakuli, starosty sokołowskiego Antoniego Czarnockiego oraz komendanta powiatowego Policji ins. Wiesława Rogulskiego inicjatywę na sali przejął insp. Grzegorz Jach. Przedstawił wszystkim założenia programu "Profilaktyka a Teatr" oraz przybliżył czym jest Przystanek PaT. Wszyscy mogli obejrzeć kilkuminutowy film z Przystanku PaT, który w tym roku odbył się w Płocku.
Następnie zebranym widzom przedstawiono drogę, jaką przebyli młodzi aktorzy sokołowskich szkół, aby dotrzeć na deski sokołowskiej sceny. Na ekranie znów pojawił się krótki film. Tym razem o castingu i próbach do spektaklu.
Po przybliżeniu zebranym założeń i celów programu PaT oraz Przystanku PaT, insp. Grzegorz Jach rozpoczął dyskusję z zebraną na sali młodzieżą, dotyczącą problemu narkomanii oraz odpowiedzialności karnej w przypadku złamania prawa - w tym przypadku ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. W bardzo obrazowy sposób, przytoczone zostały scenki pokazujące, jak jest łatwo złamać prawo.
Po dyskusji z młodzieżą przyszedł czas na prezentację młodych aktorów. Na scenie pojawiła się młodzież z Gimnazjum Salezjańskiego, I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej - Curie, Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza, Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Pawła Kamińskiego, Publicznego Gimnazjum nr 2, Zespołu Szkół nr 1 oraz Szkoły Podstawowej nr 4 im. gen. ks. Stanisława Brzóski. W spektaklu w role rodziców wcielili się mieszkańcy naszego miasta - Anna Hilaruk i Artur Skłodowski.
Spektakl został przyjęty gromkimi brawami. Emocje, jakie wzbudził, dało się słyszeć w rozmowach widzów po wyjściu z sali widowiskowej. Po premierze odbyło się spotkanie zaproszonych gości oraz głównych bohaterów tego dnia - młodzieży z sokołowskich szkół.
Zarówno burmistrz, jak i starosta podziękowali artystom za ogromny trud, jaki włożyli w przygotowanie spektaklu. Każdy z nich otrzymał upominek od władz samorządowych.
Za zaangażowanie w realizowany program PaT, insp.Grzegorz Jach uhonorował medalami BLACKOUT, współorganizatorów sokołowskiej premiery. Wśród odznaczonych znaleźli się starosta sokołowski Antoni Czarnocki, burmistrz miasta Bogusław Karakula, komendant powiatowy Policji insp. Wiesław Rogulski, Pani Maria Koc dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury, Pani Ewa Murawska - pełnomocnik Starosty ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Pani Anna Pogorzelska z sokołowskiego Ośrodka Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Maciej Tomaszewski - fotograf oraz oficer prasowy komendy powiatowej Policji asp.szt. Sławomir Tomaszewski.
Do środy spektakl obejrzało już ponad 1400 widzów. Jeszcze liczniejszego grona widzów spodziewamy się w dniach 15, 16 i 17 października, kiedy to po kilkudniowej przerwie spektakle będą kontynuowane. A już 29 i 30 października sokołowska grupa wystawi spektakle w Ostrołęce i Legionowie.