O czym opowiadają przydrożne krzyże
Stoją przy każdej polskiej drodze - świadkowie tragedii, pamiątki po ludziach, którzy nigdy nie dojechali do celu… Policjanci z Płocka w okresie weekendu i Święta Zmarłych rozdawać będą ulotki przypominające o ofiarach wypadków drogowych. Natomiast policjanci ruchu drogowego z Katowic będą kierowcom wręczać znicze z nadrukiem "Zapal tym co nie dojechali" także przypominając o ofiarach wypadków. Będą także apelować o rozważną jazdę.
Stoją przy każdej polskiej drodze - świadkowie tragedii, pamiątki po ludziach, którzy nigdy nie dojechali do celu… Niejeden myśli: - Nie moja sprawa, ma taki, czego chciał, mnie to nie dotyczy. A jednak ile razy wciskasz gaz do dechy albo wsiadasz za kierownicę "tylko po jednym piwie" - już stajesz się potencjalnym bohaterem kolejnej opowieści. Tak rozpoczyna się tekst nowej ulotki, jaką wśród kierowców będą rozprowadzać policjanci z płockiej komendy. Ulotka - to słowo kojarzy się bardzo sztampowo. Jakieś hasła, uwagi, przestrogi, numery telefonów. Ta jednak jest trochę inna.
To ani wypowiadane wprost przestrogi, ani statystyki, ani nawet policyjne relacje z przebiegu wypadku. Tak opisuje ulotkę komendant miejski policji insp. Jarosław Brach. W trzech krótkich opowiadaniach mówimy o trzech ludziach, którzy spowodowali wypadki, bo albo jechali za szybko, albo byli nietrzeźwi. Żadna patologia, tacy zwyczajni ludzie jak każdy z nas. Trzy wypadki, trzy krzyże...
Wiele osób może się utożsamić z bohaterami tych opowiadań. I o to właśnie chodzi - żeby można było zobaczyć jak w szklanej kuli własne życie, które tak łatwo przerywa jedna zła decyzja za kierownicą. I żeby zastanowić się, czy warto.
Po raz pierwszy ulotki będą rozdawane w ramach akcji "Znicz" 1 i 2 listopada. Zanim je wyrzucicie do śmieci - przeczytajcie. Zanim zapomnicie ich treść - pomyślcie...
"Prawdziwe są przydrożne krzyże i ludzkie tragedie, jakie się z nimi wiążą. Zanim mocniej naciśniesz na pedał gazu, nim wsiądziesz pijany do auta - zrób rachunek: co możesz stracić, jak wielką krzywdę śmierć twoja lub osoby, którą zabijesz, wyrządzi rodzinie, bliskim. Czy warto życiowe szanse i marzenia zamienić na przydrożny krzyż? Ci, którzy zginęli na drogach, myśleli jak Ty teraz: MNIE SIĘ TO NIE PRZYTRAFI…
***
Od 31 października do 2 listopada br. policjanci ruchu drogowego z komendy wojewódzkiej w Katowicach będą rozdawali uczestnikom ruchu drogowego specjalne znicze nagrobne. Przesłaniem tej akcji jest apel o zapalenia znicza na grobie osoby, która zginęła w wypadku drogowym. Ponadto otrzymany znicz ma symbolizować przestrogę przed naruszaniem przepisów ruchu drogowego i przypominać o bezpieczeństwie podczas powrotu do domu.
Honporowy patronat nad akcja objął wojewoda śląski, a urząd wojewódzki pokrył koszty zakupu blisko 3,5 tys. zniczy. Policjanci liczą, iż znicze te będą symbolem uświadamiającym kierowcom, jak ważne jest zachowanie bezpieczeństwa na drogach przy powrocie do domu.