Włamywali się po złoto - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Włamywali się po złoto

Data publikacji 04.11.2008

Opolscy policjanci zatrzymali pięć osób związanych z włamaniami do domów jednorodzinnych na terenie całego kraju. Do zdarzeń dochodziło na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Przy dwóch z zatrzymanych funkcjonariusze ujawnili i zabezpieczyli kilkadziesiąt sztuk wyrobów ze złota. Za kradzieże z włamaniem zatrzymanym grożą kary do 10 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Od kilku miesięcy kryminalni z komendy miejskiej Policji w Opolu zajmowali się sprawą włamań do domków jednorodzinnych, do których dochodziło na terenie miasta. Z ustaleń policjantów wynikało, że sprawca, bądź sprawcy działając w godzinach wieczornych, dostawali się do domów po uprzednim sforsowaniu okien lub drzwi balkonowych. Każdorazowo plądrowali dom, a głównym celem była biżuteria i pieniądze.

Kryminalni z Opola na trop sprawców wpadli w sierpniu 2008 roku. Prowadzone przez nich działania pozwoliły na zebranie wystarczającej ilości materiału dowodowego, który dał podstawę do zatrzymania 5 osób związanych z tym procederem.


Najpierw w Zgorzelcu policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn (38 i 25 lat) mieszkańców województwa śląskiego. Przy zatrzymanych funkcjonariusze ujawnili i zabezpieczyli ponad 40 tysięcy złotych i kilkadziesiąt sztuk wyrobów ze złota, które pochodziły z przestępstw na terenie miast Żary i Gubin. Po zatrzymaniu mężczyźni zostali przewiezieni do Opola. Tu przedstawiono im zarzuty prawie 20 włamań dokonanych na terenie Opola i województwa dolnośląskiego. Straty powstałe w wyniku tych przestępstw sięgają blisko 150 tys. zł.

Równocześnie inna grupa opolskich policjantów pracujących nad tą sprawą, zatrzymała kolejne 3 osoby (35, 37, 48 lat) tj. dwóch mężczyzn i kobietę. Jak ustalili policjanci, zatrzymane osoby zajmowały się najprawdopodobniej zbytem przedmiotów pochodzących z przestępstw. Na poczet przyszłych kar policjanci zajęli mienie o wartości przekraczającej 200 tysięcy złotych.

Dwóch zatrzymanych objęto policyjnym dozorem, dwoje innych po przesłuchaniu zostało zwolnionych do domu. Decyzją sądu na trzy miesiące do aresztu trafił zatrzymany w Zgorzelcu 38-latek.
Wszystkim zatrzymanym grożą kary do 10 lat pozbawienia wolności.

Sprawa ma charakter rozwojowy.
 


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 2.56 MB)

Powrót na górę strony
Polska Policja