Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzali odszkodowania komunikacyjne

Data publikacji 06.11.2008

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego zatrzymali kolejne cztery osoby do sprawy związanej z wyłudzaniem odszkodowań komunikacyjnych. Jest to kontynuacja sprawy prowadzona wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Lublinie dotyczącą lat 2003-2006. Jednym z zatrzymanych osób jest dyrektor oddziału jednego z towarzystw ubezpieczeniowych. Podejrzanym grozi kara do 8 lat więzienia.

Do zatrzymań doszło we wtorek  w Lublinie. Zatrzymani mężczyźni mają od 20 do 40 lat. Jest to już kolejna realizacja sprawy, którą prowadzą policjanci z Centralnego Biura Śledczego wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Lublinie. Dotyczy ona szeregu przestępstw polegających na wyłudzaniu odszkodowań z tytułu zaaranżowanych kolizji drogowych oraz fikcyjnych kradzieży i zniszczeń, w tym pojazdów.

Jak ustalili śledczy, w procederze tym uczestniczyli również byli funkcjonariusze Policji, którzy przyjmowali korzyści finansowe w zamian za poświadczenie nieprawdy w dokumentach służących zalegalizowaniu fikcyjnych kolizji drogowych.

 

W toku prowadzonego postępowania ustalono, że grupa mogła skutecznie funkcjonować dzięki ścisłym powiązaniom organizatorów tzw. "stłuczek" z funkcjonariuszami, właścicielami warsztatów samochodowych oraz likwidatorami szkód z różnych firm ubezpieczeniowych. To dzięki nim zawyżano także wartość szkód.

 

Jednym spośród zatrzymanych jest obecny dyrektor jednej z wiodących towarzystw ubezpieczeniowych w Lublinie. 45-letniemu mężczyźnie przedstawiono pięć zarzutów pomocnictwa do wyłudzania odszkodowań komunikacyjnych na kwotę co najmniej 105 tys. złotych oraz posiadanie broni palnej bez zezwolenia. Prokurator zastosował wobec niego dozór policji i poręczenie majątkowe w kwocie 25 tys. złotych. Wobec kolejnego z zatrzymanych prokurator przedstawił zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

 

Łącznie do tej sprawy 81 podejrzanym przedstawiono 225 zarzutów, w tym 19 podejrzanym – zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Członkowie tej grupy oraz osoby z nią powiązane wyłudziły odszkodowania na kwotę nie mniejszą niż 2 mln złotych.

 

Podejrzanym grozi kara do 8 lat więzienia, wysokie grzywny oraz obowiązek naprawienia szkód. Śledztwo ma charakter rozwojowy.

 

Powrót na górę strony
Polska Policja