Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Posługiwali się fałszywymi kartami płatniczymi

Data publikacji 07.11.2008

Krakowscy policjanci zatrzymali dwie osoby podejrzewane o posługiwanie się fałszywymi kartami płatniczymi, na podstawie których kupowali różnego rodzaju towary. Zatrzymani to Ukrainiec i Polak. Obaj odpowiedzą za przestępstwa, których się dopuścili. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności. Funkcjonariusze nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

W krakowskich sklepach w tym głownie hipermarketach pojawiły się tzw. kanadyjskie karty płatnicze, za które kupowano różnego rodzaju towary. Najczęściej były to materiały budowlane, wysokiej jakości sprzęt RTV. Nazwa karty pochodzi stąd, że rzeczywiście jej rozmiar oraz szata graficzna przypomina karty używane na terenie Kanady. Okazywało się natomiast, że na pasku magnetycznym zawarte były dane polskich banków oraz Polaków mających konta w Polsce. Po jakimś czasie wychodziło na jaw, że karta, którą uiszczano opłaty za zakupiony sprzęt jest sfałszowana a rzeczywisty właściciel konta nigdy takiego towaru nie kupował.

 

Najpierw w jednym z hipermarketów ochrona ujęła 33-letniego mężczyznę kiedy próbował zapłacić za aparat fotograficzny taką właśnie sfałszowaną kartą. Po jego zatrzymaniu policjanci dotarli również do dostawcy kart – 42-letniego obywatela Ukrainy. Jak się okazało dostarczał on 33-latkowi także fałszywe dokumenty takie jak prawo jazdy czy dowód osobisty. Szacuje się, że w ten sposób sprawcy wyłudzili towar wartości co najmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Obydwaj mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani m.in. za puszczanie w obieg fałszywych kart płatniczych oraz posługiwanie się fałszywymi dokumentami. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Prowadzący śledztwo wyjaśniają skąd pochodziły fałszywe karty płatnicze, jak sprawcy weszli w posiadanie danych właścicieli a także kto dostarczał i fałszował dokumenty. Policjanci przewidują dalsze zatrzymania w tej sprawie.

 

Powrót na górę strony
Polska Policja