Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Projekt badawczy "Dyskotekowi kierowcy województwa łódzkiego"

Data publikacji 13.11.2008

Łódzcy policjanci wsparli projekt realizowany przez Pracownię Badań Społecznych, który został przeprowadzony w rejonach dyskotek, klubów muzycznych i pubów pod hasłem "Dyskotekowi kierowcy województwa łódzkiego". Głównym celem tego badania było poznanie przekonań i doświadczeń bywalców dyskotek dotyczących bezpiecznego powrotu z tego typu miejsc oraz bezpiecznej zabawy.

Na terenie całego kraju w okresie pierwszych 10 miesięcy 2008 roku kierujący pojazdami znajdujący się pod wpływem alkoholu spowodowali około 9% wypadków drogowych. W województwie łódzkim ta grupa użytkowników dróg stanowi około 6 % w ogólnej liczbie wypadków. Na blisko 3957 wypadków 240 to te, w których sprawcami byli kierujący znajdujący się pod wpływem alkoholu, na 339 ofiar śmiertelnych 26 osób zginęło przez pijanych kierowców. Niestety nadal wiele osób ignoruje przepisy prawa i policyjne apele wsiadając za kierownicę na podwójnym gazie. Od stycznia do października włącznie na łódzkich drogach funkcjonariusze zatrzymali 10794 kierujących pod wpływem alkoholu, jest to o 2354 osoby więcej niż w analogicznym okresie roku 2007. Równie dużym zagrożeniem jak kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu jest prowadzenie pod wpływem środków odurzających. Do walki z tym niebezpiecznym zjawiskiem służba ruchu drogowego została wyposażona w narkotestery zakupione z funduszy unijnych. W tym roku pozwoliło to na zwiększenie liczby kontrolowanych pod tym kątem i przebadanie ponad 4000 kierujących, co do których zachodziło podejrzenie działania pod wpływem narkotyków. W 68 przypadkach podejrzenia te potwierdziły się.

Policja m.in. aby na bieżąco monitorować i przeciwdziałać temu zjawisku podejmuje wiele działań i przedsięwzięć takich jak "Alkohol i Narkotyki", czy też przeprowadzony wspólnie z Pracownią Badań Społecznych jako pierwszy w Polsce projekt realizowany w rejonach dyskotek, klubów muzycznych i pubów pod hasłem "Dyskotekowi kierowcy województwa łódzkiego".

Głównym celem tego badania było poznanie przekonań i doświadczeń bywalców dyskotek dotyczących bezpiecznego powrotu z tego typu miejsc oraz bezpiecznej zabawy. Problem ten dotyczy głównie ludzi młodych pomiędzy 19 a 21 rokiem życia.

Okazało się, że co piąty ankietowany w ciągu ostatniego roku był świadkiem sytuacji, gdy osoba będąca pod wpływem narkotyków po wyjściu z dyskoteki kierowała pojazdem, ponad połowa przyznała, że była świadkiem sytuacji związanej z kierowaniem pod wpływem alkoholu. 3% respondentów potwierdziła, że sami po zażyciu środków odurzających kierowali pojazdem natomiast 8% ( co dwunasty ankietowany) pod wpływem alkoholu. Podczas realizacji programu badawczego policjanci zatrzymali 14 kierujących pod wpływem alkoholu i dwóch pod wpływem środków odurzających, co piąty z nich okazał się „recydywistą”, który już wcześniej utracił prawo jazdy.

13 listopada w konferencji prasowej podsumowującej projekt udział wzięli: Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień, Dyrektor Regionalnego Centrum Pomocy Społecznej w Łodzi Anna Mroczek oraz Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi mł. insp. Lech Biernat oraz naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Łodzi mł. insp. Cezary Popławski.
 

Powrót na górę strony