Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejni celnicy podejrzani o korupcję

Data publikacji 14.11.2008

Policjanci z KWP zs. w Radomiu zatrzymali kolejnych 7 celników z Urzędu Celnego w Białej Podlaskiej podejrzanych o korupcję. Działali oni w zorganizowanej grupie przestępczej, która sprowadzała do Polski samochody zaniżając ich wartość. Celnicy przyjmowali korzyści majątkowe w zamian za akceptowanie fałszywych faktur, w których zaniżano wartość luksusowych samochodów sprowadzanych ze Szwajcarii. Łącznie w tej sprawie zatrzymano już 32 osoby.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Wydział V w Lublinie Biura Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej. Dotychczas zatrzymano 25 osób, w tym szefa grupy, który został tymczasowo aresztowany. Grupa działając od 2004 roku sprowadziła do Polski ze Szwajcarii prawie 1500 luksusowych aut. Przestępcy zaniżali kilkunastokrotnie ich wartość celną, a następnie odsprzedawali je wystawiając zaniżone faktury, które w rzeczywistości nie odzwierciedlały faktycznej transakcji finansowej. W ten sposób unikali opłat podatkowych i celnych związanych z obrotem samochodami. Straty Skarbu państwa z tytułu nie zapłaconych podatków oraz należności celnych szacuje się na co najmniej 50 milionów złotych.

W ostatnich dniach policjanci z KWP zs. w Radomiu przy udziale funkcjonariuszy z Izby Celnej zatrzymali 7 celników w wieku od 34 do 45 lat z Urzędu Celnego w Białej Podlaskiej. Wszyscy zatrzymani to mężczyźni. Jak ustalili śledczy, celnicy przyjmowali korzyści majątkowe w zamian za akceptację fałszywych faktur z zaniżoną wartością samochodu. Tym samym poświadczali nieprawdę w dokumentach.

Prowadzący sprawę prokuratorzy ciągle analizują zabezpieczone dokumenty i twierdzą, że ma ona charakter rozwojowy, nie wykluczają też kolejnych zatrzymań.

Zatrzymanym celnikom prokuratura postawiła zarzuty korupcyjne i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz niedopełnienie obowiazków służbowych.

Powrót na górę strony