Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Znęcał się nad rodzicami

Data publikacji 14.11.2008

Nawet 5 lat więzienia grozi 32-letniemu mężczyźnie, który od ponad roku znęcał się nad własnymi rodzicami. Kiedy policjanci interweniowali w tej sprawie mężczyzna zachowywał się agresywnie i groził im. Został już tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Przemoc w stosunku do bliskich jest przestępstwem. Rodzinną gehennę mogą przerwać nie tylko ofiary, ale i świadkowie, zwracając się o pomoc do wyspecjalizowanych instytucji.

Przemoc w tej rodzinie trwała od stycznia ubiegłego roku do listopada roku bieżącego. 32-letni Sławomir W. jest podejrzany o znęcanie się nad własnymi rodzicami. Będąc najczęściej pod wpływem alkoholu mężczyzna wszczynał awantury domowe, podczas których wyzywał rodziców słowami obelżywymi, groził pozbawieniem życia i uszkodzeniem ciała, niszczył sprzęty domowe. Wyrzucał matkę z mieszkania i zabierał jej klucze. Nie pozwalał kobiecie spać. Bił ją, popychał, przewracał na ziemię, kopał i dusił. Zimą 2007 roku złamał jej nogę.

10 listopada bieżącego roku około godziny 15:00 policjanci interweniowali w mieszkaniu rodziny. Wówczas Sławomir W. znieważył funkcjonariuszy i groził ich pobiciem. Został obezwładniony i zatrzymany w policyjnym areszcie. Po jego zatrzymaniu zaczęli zaznawać świadkowie i pokrzywdzeni.

Zatrzymanemu mężczyźnie przedstawiono zarzut znęcania się nad bliskimi i znieważenia funkcjonariuszy na służbie. Sławomirowi W. grozi do pięciu lat pozbawienia wolności.

Po wnikliwej analizie materiału dowodowego prokurator wnioskował do sądu o zastosowanie aresztu tymczasowego dla mężczyzny. Sąd przychylił się do wniosku i zastosował areszt wobec oprawcy rodziny na okres trzech miesięcy.

Ogólnopolski telefon zaufania dla ofiar dotkniętych przemocą 0 801 109 801

Pod tym numerem można porozmawiać z pracownikami Fundacji Krajowe Centrum Kompetencji. Operatorzy w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia będą szybko przekazywać informacje do dyżurnych właściwych jednostek policji w komendach wojewódzkich, skąd następnie będą trafiały do właściwych jednostek terenowych. W pozostałych przypadkach pracownicy KCK będą udzielać pomocy we własnym zakresie.

Co powinieneś wiedzieć:

Przemoc w rodzinie jest przestępstwem i może dotyczyć każdego.

Jeżeli osoba najbliższa stosuje wobec Ciebie, czy Twojego dziecka przemoc - wezwij Policję.

Skorzystaj z doświadczenia dzielnicowego w pracy z ofiarami przemocy, aby uzyskać wiedzę o swoich prawach, możliwości przeciwstawienia się dalszej przemocy i instytucjach, które mogą udzielić Ci wszechstronnego wsparcia.

Zgłoś się do placówek świadczących pomoc ofiarom przemocy m.in. psychologiczną, prawną, terapeutyczną, medyczną, socjalną.

Pamiętaj, że instytucje i organizacje do tego powołane pomogą w rozwiązywaniu problemów, które powstrzymują Cię przed przeciwstawieniem się przemocy.

Jeśli nie wiesz, gdzie szukać placówek świadczących pomoc ofiarom przemocy w rodzinie, zgłoś się do dzielnicowego, pracownika socjalnego, pedagoga szkolnego, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, bądź innych znanych Ci osób lub podmiotów pracujących na rzecz dzieci i rodziny.

Przemoc sama nie ustaje:

Złóż zawiadomienie do prokuratury lub na policji o popełnieniu przestępstwa.

Gromadź dokumentację i wszelkie informacje, które pomogą Ci później udowodnić fakt popełnienia przestępstwa: w przypadku pobicia, uszkodzenia ciała, udaj się o lekarza (nawet pierwszego kontaktu) i poproś o zaświadczenie o stanie zdrowia i doznanych obrażeniach – możesz starać się o uzyskanie obdukcji u uprawnionego lekarza; nie ukrywaj tego, co dzieje się w Twoim domu przed rodziną, sąsiadami, bliskimi osobami – to oni mogą pomóc, gdy będzie groziło Ci niebezpieczeństwo, bądź zeznawać w sądzie na Twoją korzyść.

Gdy wiesz, że popełniono przestępstwo lub podejrzewasz, ze wobec kogoś stosowana jest przemoc, np. słyszysz świadczące o tym odgłosy albo zauważasz niepokojące sygnały, wezwij Policję – możesz to zrobić także anonimowo.

Jeśli krzywdzone są dzieci, masz obowiązek im pomóc - zawiadom sąd rodzinny, prokuraturę lub Policję.

Nie pozostawaj obojętny na krzywdzenie innych!

Powrót na górę strony