Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Akcja "cyber-patroli"

Data publikacji 14.11.2008

Dziewięć komputerów i 4 twarde dyski z nielegalnym oprogramowaniem zabezpieczyli wczoraj policjanci w wyniku przeszukań mieszkań na jednej z lubelskich dzielnic. To wynik akcji, jaką przeprowadzili policjanci z wydziału dw. z przestępczością gospodarczą KWP w Lublinie wspólnie z funkcjonariuszami siódmego komisariatu.

Policjanci z wydziału dw. z przestępczością gospodarczą KWP w Lublinie i funkcjonariusze z VII komisariatu Policji w Lublinie weszli do 11 mieszkań na jednej z lubelskich dzielnic. Działania "cyber patroli" ukierunkowane były na osoby, które bezprawnie rozpowszechniały duże ilości utworów chronionych prawem autorskim w sieci Internet. W wyniku przeszukania policjanci zabezpieczyli 9 komputerów i 4 dyski twarde.


Właściciele tych komputerów naruszali prawo udostępniając poprzez programy peer-to-peer gry komputerowe, muzykę i filmy. Korzystali przy tym z wewnętrznej sieci jednego dużych lubelskich dostawców Internetu . Większość programów P2P wymaga otwarcia dostępu do swoich zasobów tak, więc aby móc pobierać muzykę i filmy, (na co prawo zezwala) należy umożliwić również pobieranie swoich zasobów, (co jest niedozwolone w przypadku udostępniania utworów chronionych prawem autorskim).

Jak ustalili policjanci największy z ustalonych internatów udostępniał nawet 185 GB utworów.

Zabezpieczony sprzęt komputerowy trafi teraz do biegłych, którzy dokładnie określą nielegalne oprogramowanie i rozpowszechniane utwory.

Lubelska Policja przestrzega przed "bezkarnym" i bezkrytycznym korzystaniem z zasobów Internetu. Rodzicom, którzy z braku wiedzy informatycznej nie mogą sprawdzać, w jaki sposób ich pociechy korzystają z dobrodziejstw sieci zalecamy zlecenie audytu swoich komputerów zaufanemu informatykowi lub wyspecjalizowanej firmie.
 

Powrót na górę strony