Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci odzyskali zabytkowe eksponaty

Data publikacji 15.11.2008

Ponad 400 eksponatów stanowiących zabytek archeologiczny pochodzący nawet z okresu paleolitu a także neolitu, epoki brązu, okresu rzymskiego aż po czasy średniowiecza ujawnili i zabezpieczyli policjanci z KWP w Lublinie na terenie powiatu hrubieszowskiego. Funkcjonariusze zatrzymali pięciu mężczyzn, którzy ze stanowisk archeologicznych znajdujących się pod ochroną konserwatorską, w nielegalny sposób pozyskiwali zabytkowe przedmioty.

Ujawnienie zabytkowych eksponatów pozyskanych w nielegalny sposób to efekt akcji przeprowadzonej wspólnie przez funkcjonariuszy z wydziału kryminalnego i dochodzeniowo-śledczego KWP w Lublinie. Policjanci przeszukali pięć prywatnych posesji w kilku miejscowościach w gm. Horodło, gm. Werbkowice i gm. Hrubieszów. Podczas przeszukania pomieszczeń i piwnic ujawniono liczne przedmioty pochodzące z nielegalnie prowadzonych wykopalisk archeologicznych. Zabezpieczono m.in. ponad 260 sztuk narzędzi krzemiennych, kilkadziesiąt grotów, tłuczki i siekiery krzemienne, fajki gliniane, szklane paciorki, fragmenty bransolety, narzędzia kościane i liczne fragmenty ceramiki.

Policjanci zatrzymali pięciu nielegalnych właścicieli wykopalisk. Są to mężczyźni w wieku od 34-59 lat. Jak się okazało, dwaj z nich: 50-letni Andrzej G. oraz 43-letni Piotr K. w ubiegłym roku odpowiadali za nielegalne posiadanie zabytków, za co w lubelskiej prokuraturze usłyszeli zarzuty. Podczas przeszukania zabudowań 50-latka policjanci znaleźli misę, pochodzącą najprawdopodobniej z początków średniowiecza. U 43-latka znaleziono zaś kilka metalowych grotów i zabytkową monetę. Ponadto u 59-letniego mieszkańca gm. Hrubieszów oprócz zabytkowych eksponatów policjanci zabezpieczyli granat ręczny typu F1, a u 52-letniego mieszkańca gm. Horodło kompletny karabin marki Mauser.

Zdaniem archeologów uczestniczących w czynnościach niektóre z zabytkowych eksponatów mają unikatowy charakter. Wiek zabytków krzemiennych i kamiennych można ocenić na czas od paleolitu ( kilkanaście tysięcy lat wstecz), a także neolitu, epoki brązu, okresu rzymskiego aż po czasy średniowiecza. W opinii ekspertów z Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie wszystkie zabezpieczone przedmioty są zabytkami prawnie chronionymi Ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Pochodzą one z nielegalnie penetrowanych stanowisk archeologicznych. Ustalono, że próbowano je amatorsko konserwować.

Decyzją Prokuratury w Lublinie 50 i 43-latek podpisywać będą listę osób dozorowanych. Dwaj pozostali mężczyźni są w dyspozycji Prokuratury w Hrubieszowie. Zarówno 52 jak i 59-latek oprócz naruszenia ustawy o ochronie zabytków odpowiedzą za nielegalne posiadanie broni palnej i amunicji.

 

Powrót na górę strony