Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Terroryści zaatakowali szkołę

Data publikacji 15.11.2008

Trzech terrorystów z bronią wtargnęło do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Łodzi. W jednej z klas uwięzili siedmioro zakładników. Dyrektor szkoły niezwłocznie powiadomił o wszystkim Policję. Od tej chwili do akcji wkroczyli negocjatorzy i policyjni antyterroryści – liczyła się każda sekunda. Jeden z terrorystów zginął a dwóch pozostałych zostało zatrzymanych. Nikt z zakładników nie odniósł obrażeń.

Na szczęście były to tylko ćwiczenia, które odbyły się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 22 w Łodzi przy ul.Przybyszewskiego 73/75. W działaniach pod kryptonimem "Szkoła 2008" uczestniczyli policjanci komendy miejskiej i wojewódzkiej Policji w Łodzi włącznie z Samodzielnym Pododdziałem Antyterrorystycznym Policji. Użyto też wszelkich możliwych do wykorzystania w podobnej sytuacji środków technicznych będących na wyposażeniu Policji. Sprawdzono również procedury współdziałania w podobnych sytuacjach m.in. ze Strażą Pożarną, Ratownictwem Medycznym, Strażą Miejską, Wydziałem Zarządzania Kryzysowego UMŁ.

Kierownikiem ćwiczeń był I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi inspektor Zdzisław Stopczyk a całością sił biorących udział w działaniach dowodził Komendant Miejski Policji w Łodzi inspektor Jarosław Wołoszyński.

Ćwiczenia oprócz zdobycia doświadczeń przez biorące w nich udział służby spełniły również rolę edukacyjną dla młodzieży. Uczniowie szkoły mieli okazję zapoznać się z zasadami zachowania w sytuacji zagrożenia, sposobami prowadzenia ewakuacji z budynku szkoły. Omówiono również role negocjacji policyjnych w takich działaniach i przedstawiono projekt przewodnika dla młodzieży "Jak żyć bezpiecznie w niebezpiecznym świecie".


 

Powrót na górę strony