Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

Data publikacji 16.11.2008

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych jest dla całej społeczności międzynarodowej wyrazem pamięci o wszystkich poszkodowanych na drogach oraz ich najbliższych. Jest też okazją do podejmowania wielu przedsięwzięć w celu poprawy stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Mazowieccy policjanci wręczali dzisiaj mieszkańcom Radomia i pobliskich powiatów po mszach świętych w dziewięciu kościołach kamizelki odblaskowe i ulotki z informacjami, jak bezpiecznie zachowywać się na drodze.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że dotychczas dwadzieścia pięć milionów ludzi zginęło na świecie w wypadkach drogowych. Dane te obejmują okres, od 1896 r., kiedy to pierwszy wypadek z ofiarą śmiertelną odnotowano w Londynie.

Dziś na drogach wszystkich kontynentów ginie rocznie ok. 1,2 mln osób, co 30 sekund jeden człowiek. Prognozy ekspertów są jeszcze bardziej niepokojące: w 2020 r. liczba śmiertelnych ofiar ruchu drogowego przekroczy prawdopodobnie 2 mln osób, a wypadki drogowe przesuną się na trzecią pozycję wśród największych zagrożeń zdrowia i życia

Doceniając wagę problemu bezpiecznych dróg oraz solidaryzując się z ofiarami wypadków komunikacyjnych, Zgromadzenie Ogólne ONZ - wystąpiło z inicjatywą ustanowienia trzeciej niedzieli listopada jako corocznego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. W tym roku wypadł on w minioną niedzielę tj. 16 listopada 2008 roku.

Od kilku lat Krajowy Duszpasterz Kierowców oraz Miva Polska (Mission Vehicle Association - organizacja pomagająca misjonarzom w zakupie środków transportu), organizują krajowe obchody Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Ważnym akcentem obchodów jest Msza święta w intencji Ofiar i Poszkodowanych w tych tragicznych zdarzeniach.

W tym roku w uroczystości włączył się kustosz Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie k. Tarnowa. Nie bez powodu wybrano właśnie to miejsce na główne obchody Dnia Ofiar, albowiem przy sanktuarium powstanie ośrodek pomocy ofiarom wypadków drogowych.

W mszy, koncelebrowanej 16 listopada 2008 roku przez krajowego duszpasterza kierowców ks. Mariana Midurę, uczestniczyły rodziny, które w wypadkach straciły bliskich. Podczas uroczystości nie zabrakło symboli… Bliscy ofiar śmiertelnych wypadków, przywieźli do Zabawy zdjęcia i życiorysy tych, których stracili, wraz z opisem okoliczności śmierci. Dane spisane na kartkach zostały złożone w trakcie liturgii do zakładanej w sanktuarium Księgi Pamięci o Ofiarach Wypadków.

W homilii nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Józef Kowalczyk apelował o roztropność i rozwagę na drogach. Przypomniał także, że większość wypadków jest spowodowana nieuwagą lub brawurą.
Pomysł budowy Ośrodka Pomocy w Wychodzeniu z Traumy Powypadkowej oraz Pomnika Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych jest odpowiedzią m.in. na list rodziców maturzystów z Białegostoku, którzy zginęli podczas pielgrzymki do Częstochowy. Według planów, ośrodek mógłby pomieścić jednorazowo około 100 osób. Znajdą się w nim sale terapeutyczne, kaplica, miejsca do przebywania w samotności oraz do rozmów rodzin z kapłanami.

Zbiórką na budowę ośrodka zajmie się specjalnie w tym celu powołane stowarzyszenie. Fundusze będą miedzy innymi pochodziły z grzywien sprawców wypadków oraz z dotacji unijnych.

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych jest też okazją do uwrażliwienia na potrzebę wyrażania zgody na użycie organów do przeszczepów w przypadku śmierci. Wykorzystanie narządów osób tragicznie zmarłych, może uratować życie innemu człowiekowi. Deklaracje - obrazek ze św. Krzysztofem i tekst zgody, można było otrzymać w czasie uroczystości w Zabawie. To także bardzo ważny element obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych.

Chcąc uczcić pamięć tych, którzy zginęli w wypadkach drogowych mazowieccy policjanci w ramach kampanii "Zabłyśnij na drodze" wspólnie z pracownikami towarzystwa ubezpieczeniowego UNIQA w wybranych parafiach regionu radomskiego, rozdawali kamizelki odblaskowe i ulotki promujące bezpieczne zachowania na drodze. Akcja ta jest skierowana głównie do niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli rowerzystów i pieszych, w myśl zasady, gdy jesteś widoczny, to jesteś bezpieczniejszy. Po zakończeniu mszy umundurowany policjant wraz z przedstawicielem firmy wręczali kamizelki tym osobom, które zadeklarowały, że włożą je na siebie podczas jazdy rowerem.
 

Powrót na górę strony
Polska Policja