Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kopał na stanowiskach archeologicznych

Data publikacji 17.11.2008

Policjanci ze Stargardu Szczecińskiego zatrzymali mężczyznę, który zdewastował stanowiska archeologiczne znajdujące się na jednym z pól uprawnych. Za pomocą urządzenia do wykrywania metali na stanowiskach archeologicznych prowadzonych przez stargardzkie muzeum Andrzej M., znalazł i wykopał mienie wartości historycznej. Osoby dewastujące stanowiska archeologiczne popełniają przestępstwo na szkodę Skarbu Państwa.

Funkcjonariusze zatrzymali 42-letniego Andrzeja M. Przy nim znaleziono monety niemieckie pochodzące najprawdopodobniej z 19. i początku 20. wieku, klamrę metalową do pasa, guziki z inskrypcjami jak również różnego rodzaju tabliczki metalowe z napisami w języku niemieckim.

Jeszcze tego samego dnia policjanci ze stargardzkiej „dochodzeniówki” pojechali do mieszkania mężczyzny. Tam Andrzej M., dobrowolnie wydał inne rzeczy znalezione w tym punkcie archeologicznym. W mieszkaniu policjanci znaleźli znaczną ilość sprzączek i zapinek metalowych, monety srebrne, miedziane pochodzące najprawdopodobniej z 16.-19. wieku, medale okolicznościowe. Wśród nich znalazł się medal okolicznościowy z podobizną Marcina Lutra z 1885 roku, a także figurkę metalową z domieszką cynku przedstawiającą mężczyznę ubranego w surdut – prawdopodobnie pochodzącą z początku 19. wieku. Posiadał on również granat ręczny z zawleczką bez ładunku wybuchowego i rewolwer z lufą, magazynkiem bębenkowym, stalową rękojeścią z dorobionym współcześnie kabłąkiem.

Andrzej M. nielegalnie wszedł w posiadanie tych znalezisk. Na terenie wykopalisk działał od października tego roku.

Dodajmy, że dwa dni wcześniej stargardzcy policjanci na tych samych stanowiskach archeologicznych zatrzymali dwóch innych mężczyzn, którzy w ten sam sposób dokonywali dewastacji miejsc. Wówczas przy jednym z nich policjanci znaleźli stare monety, guziki oraz inne przedmioty z metali kolorowych. Rzeczy te zostały zabezpieczone w stargardzkiej komendzie.


Pamiętajmy, że osoby dewastujące stanowiska archeologiczne, bez znaczenia czy są one oznaczone lub jak w tym przypadku – nieoznaczone, popełniają przestępstwo na szkodę Skarbu Państwa. Swoim działaniem naruszają przepisy art.108 Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad nimi. Wszelkie prace wykopaliskowe w takich miejscach można prowadzić jedynie za zgodą konserwatora zabytków.
 


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 6.6 MB)

Powrót na górę strony
Polska Policja