Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbili zorganizowaną grupę przestępczą handlującą paliwami

Data publikacji 20.11.2008

Ponad 30 grup realizacyjnych, w skład których wchodzili policjanci, funkcjonariusze wywiadu skarbowego, izby celnej i państwowej inspekcji handlowej uderzyło jednocześnie w kilkadziesiąt miejsc na terenie czterech województw. Celem policjantów było zatrzymanie osób trudniących się obrotem nielegalnymi paliwami. W efekcie do policyjnych aresztów trafiło 15 mężczyzn. Funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 100 tys. litrów nieopodatkowanego paliwa.

Śledztwo prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Olsztynie trwało od około półtora miesiąca. Wszystkie wykonywane czynności w tej sprawie wskazywały, że funkcjonariusze mogą mieć do czynienia z zorganizowaną grupą przestępczą trudniącą się produkcją i handlem olejem napędowym wytwarzanym z komponentów ropopochodnych – benzyny do lakierów, oleju bazowego, nafty ochronnej.

Wczoraj rano ponad 30 grup realizacyjnych, w skład których wchodzili między innymi policjanci CBŚ i KWP w Olsztynie, funkcjonariusze Wywiadu Skarbowego Urzędu Kontroli Skarbowej w Olsztynie, Izby Celnej z Olsztyna i Warszawy, Urzędu Celnego z Krosna i Państwowej Inspekcji Handlowej z Bydgoszczy uderzyło jednocześnie w kilkadziesiąt miejsc na terenie czterech województw. Celem policjantów było zatrzymanie osób trudniących się, lub mających związek z produkcją i obrotem nielegalnymi paliwami oraz zabezpieczenie dowodów przestępstwa – samego paliwa, jak i dokumentacji finansowej.

Funkcjonariusze przeszukali 30 miejsc na terenie województwa warmińsko - mazurskiego - w powiecie nowomiejskim, działdowskim i kętrzyńskim, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i podkarpackiego. Były to stacje paliw, firmy, biura rachunkowe i mieszkania osób będących w zainteresowaniu policjantów i prokuratury.

Łącznie zatrzymanych zostało 15 osób w wieku od 20 do 53 lat. Niektórzy z mężczyzn już od lat działali w branży paliwowej. Niektórzy natomiast to tzw. słupy, bądź pracownicy zatrudnieni przy odbarwianiu i mieszaniu paliw. Część z nich była już karana za przestępstwa o podobnym charakterze.

Śledztwo i czynności wykonywane przez grono specjalnie delegowanych do tej sprawy prokuratorów i policjantów wykazało, że grupą przestępczą kierowali dwaj mężczyźni. Jeden z nich był odpowiedzialny za zakup substancji ropopochodnych nie objętych akcyzą, a jego najbliższy wspólnik między innymi organizował sprzedaż pozafakturową paliwa.

Wyprodukowany olej napędowy, który powinien być opodatkowany, był sprzedawany w niesieciowych stacjach paliw.

Grupy realizacyjne zabezpieczyły około 100 tysięcy litrów paliwa, dokumentacje księgową firm, komputery, sprzęt służący do odbarwiania i mieszania paliwa, ale także samochód, ciągnik, motocykl i prawie 120 tysięcy złotych gotówki należących do podejrzanych. Do badań zabezpieczono także próbki paliwa.

Funkcjonariusze Wywiadu Skarbowego Urzędu Kontroli Skarbowej w Olsztynie już wszczęli kontrole finansów podejrzanych przedsiębiorców i ich firm. Ze wstępnych wyliczeń dotyczących dwumiesięcznego funkcjonowania tylko jednego podmiotu gospodarczego wynika, że uszczuplenia należności Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego i VAT wynoszą ponad 1 mln złotych.

Od wczoraj wszyscy podejrzewani po kolei trafiają przed oblicze prokuratora. 12 zatrzymanych usłyszało zarzuty dotyczące produkcji i wprowadzenia do obrotu nielegalnego paliwa i narażenie tym samym Skarbu Państwa na straty wynikające z niezapłaconych podatków. Dodatkowo 11 mężczyzn podejrzanych jest także o kierowanie, bądź udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Dwóm głównym organizatorom procederu grozi kara nawet do 10 lat pobawienia wolności.

Policjanci złożyli do Prokuratury Okręgowej w Olsztynie wnioski o zastosowanie wobec podejrzanych środków zapobiegawczych.

To kolejna już w tym roku realizacja dotycząca produkcji i obrotu nielegalnym paliwem.

Film Rozbili zorganizowaną grupę przestępczą handlującą paliwami


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Rozbili zorganizowaną grupę przestępczą handlującą paliwami (format flv - rozmiar 2.22 MB)

Powrót na górę strony