Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Starsze osoby ofiarami oszustw

Data publikacji 20.11.2008

Od początku roku świętokrzyscy policjanci zanotowali już kilkadziesiąt przypadków wykorzystywania łatwowierności starszych osób przez oszustów. Przestępcy gotowi są wykorzystać każdy sposób, aby osiągnąć swój cel i wzbogacić się kosztem seniorów. Ostatnio w Sandomierzu rzekomy siostrzeniec oszukał starsze małżeństwo na 5 tys. euro.

Niestety nie inaczej było w ostatni wtorek w Sandomierzu. Ofiarą oszusta padło tym razem starsze małżeństwo, które rzekomemu siostrzeńcowi przekazało 5 tysięcy euro. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów do 73-letniej kobiety zadzwonił mężczyzna, który podał się za jej siostrzeńca mieszkającego w Warszawie. Łamiącym się głosem poinformował "swoją" ciocię, że jest ciężko chory i potrzebuje na leczenie 60 tysięcy złotych. Mężczyzna równocześnie prosił kobietę, aby ta nie informowała nikogo z członków rodziny o tej "pożyczce" bo … nie chce on nikogo niepotrzebnie martwić. Kiedy 73-latka stwierdziła, że wraz z mężem posiadają jedynie 5 tysięcy euro, "siostrzeniec" poprosił kobietę, żeby pieniądze te przewalutowała. Małżonkowie po tej rozmowie udali się do banku, w którym trzymali gotówkę. Kiedy kasjer wypłacił im ponad 18 tysięcy złotych ponownie zadzwonił do nich ten sam mężczyzna i poprosił, aby pieniądze przekazali kurierowi, który już na nie czeka. Pokrzywdzone małżeństwo tak też zrobiło. Dopiero na drugi dzień kobieta postanowiła sprawdzić, czy pieniądze te faktycznie dotarły do Warszawy. Wówczas okazało się, że jej prawdziwy siostrzeniec jest zdrowy i nie dzwonił do niej po żadną gotówkę. Pokrzywdzona całą sprawę zgłosiła Policji.

Policja świętokrzyska zwraca się z apelem do wszystkich osób starszych bądź samotnie mieszkających o zachowanie szczególnej ostrożności w stosunku do każdej osoby, która podając się za członka rodziny telefonicznie zwraca się o pożyczkę. Każdy taki telefon sprawdzajcie Państwo dzwoniąc pod numery członków rodzin, które doskonale znacie. Pamiętajcie również, aby nie wpuszczać do mieszkań ludzi nieznanych, którzy próbują dostać się do środka podając się za przedstawicieli różnego rodzaju instytucji. Pamiętajmy, że oszuści są gotowi wykorzystać różne sposoby, aby wkupić się w Wasze łaski.

Radzimy, aby zwracać szczególną uwagę na osoby, które odwiedzają nasze domy, szczególnie wówczas, kiedy są to osoby nam obce. Najlepiej nie korzystajmy z ich usług, bądź poprośmy sąsiada lub znajomego, aby był blisko nas w czasie takiej wizyty. Tylko dzięki ostrożności i przezorności możemy uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń.

Apelujemy również do bliskich osób starszych - zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach. Poproście, aby kontaktowali się z Wami i pytali o radę.

O wszystkich podejrzanych sytuacjach i próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast informujcie Policję korzystając z numeru alarmowego 997 lub z telefonu zaufania 0-800-559-975.
 

Powrót na górę strony