Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

AFIS pomógł wykryć sprawcę włamania sprzed 8 lat

Data publikacji 20.11.2008

Policjanci ustalili sprawcę włamania do jednego ze świdnickich sklepów. Do przestępstwa doszło ponad 8 lat temu. Złodziejem okazał się 31-letni mieszkaniec woj. pomorskiego. Sprawca został ustalony dzięki systemowi AFIS, który zidentyfikował odciski jego linii papilarnych. Jak się okazało ten sam mężczyzna trafił po raz drugi do systemu za przestępstwa narkotykowe. Teraz odpowie za popełnione wcześniej włamanie.

Do zdarzenia doszło w 2000 roku. Jak ustalili policjanci sprawca po wybiciu szyby wystawowej wszedł do sklepu z artykułami gospodarstwa domowego i skradł m. in. sztućce i naczynia. Właściciel oszacował straty na kwotę około 600 zł.

Policjanci zabezpieczyli na miejscu ślady włamania. Zabezpieczyli także ślady linii papilarnych, które wprowadzono do systemu identyfikacji daktyloskopijnej. Jednakże osoba o takich liniach papilarnych nie widniała w systemie.

Sprawa została umorzona z powodu niewykrycia sprawcy przestępstwa. Aż do niedawna, kiedy to policjanci ze Świdnika otrzymali odpowiedz na zapytanie z systemu z przed 8 lat. Okazało się, że wprowadzone 8 lat temu do systemu linie papilarne odpowiadają odciskom palców należącym do mieszkańca woj. pomorskiego. Mężczyzna został zatrzymany za przestępstwa narkotykowe. Wtedy też zostały ponownie wprowadzone do systemu jego linie papilarne, które pokryły się ze śladami zabezpieczonymi przez świdnickich funkcjonariuszy przed ośmioma laty.

Wobec mężczyzny został sporządzony akt oskarżenia w tej sprawie. Grozi mu kara do 10 lat więzienia.

Powrót na górę strony