Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Tragiczna sobota na drogach Lubelszczyzny

Data publikacji 23.11.2008

Tylko w ciągu minionej doby na drogach województwa Lubelskiego doszło do 9 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 6 osób, zaś 12 zostało rannych. W większości przyczyną tych tragicznych zdarzeń było niedostosowanie prędkości oraz techniki jazdy do panujących warunków na drogach. Policja apeluje o ostrożność.

Do jednego z tragicznych wypadków doszło wczoraj po godz. 12:00 w miejscowości Poczekajka w pow. chełmskim. Kierujący samochodem marki Daewoo Tico na śliskiej i zaśnieżonej jezdni stracił panowanie nad pojazdem w wyniku czego zjechał na pobocze. Kierowca  wykonując gwałtowny manewr skrętu w lewo wjechał następnie na jezdnię wprost pod nadjeżdżający z przeciwka autobus. W wyniku czołowego zdarzenia śmierć na miejscu poniósł 69-letni kierowca Tico oraz 59-letnia pasażerka – mieszkańcy Chełma.

Z kolei w miejscowości Wysokie około godz. 2:00 w nocy kierujący busem linii Przemyśl –Lublin po wyjechaniu z łuku jezdni stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na lewe pobocze i uderzył bokiem pojazdu w drzewo. W wyniku zdarzenia zginęła 65-letnia pasażerka busa.  65-letni kierowca oraz 28-letnia pasażerka auta  trafili do szpitala.  

Śmiertelny wypadek wydarzył się także w miejscowości Gościeradów Folwark. Samochodem marki Renault Megane kierowała  24-letnia mieszkanka Śląska. Na łuku drogi kobieta najprawdopodobniej na skutek niedostosowania prędkości jazdy do warunków na drodze utrąciła panowanie nad pojazdem uderzając w słup trakcji elektrycznej. W wyniku zderzenia 47-letnia pasażerka auta wypadła na zewnątrz pojazdu ponosząc śmierć na  miejscu.

Niedostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na jezdni było przyczyną kolejnego tragicznego w skutkach wypadku, który wydarzył się w m. Dąbrowa Tomaszowska pod Tomaszowem Lubelskim. 46-letni kierowca rovera na prostym odcinku drogi zjechał do rowu a następnie bokiem pojazdu uderzył w metalową barierkę. 24-letnia pasażerka auta w wyniku odniesionych obrażeń zmarła po przewiezieniu do szpitala.

Do kolejnego wypadku doszło z soboty na niedzielę kilka minut przed północą. Kierujący oplem corsa jadąc krajową 12-tką przez miejscowość Janówek w gm. Piaski prawdopodobnie na skutek nadmiernej prędkości zjechał do rowu i dachem uderzył w drzewo.  Śmierć na miejscu poniósł pasażer pojazdu -39-letni mieszkaniec pow. puławskiego. 19-letni kierowca w ciężkim stanie trafił do szpitala w Lublinie. Dwie pasażerki w wieku 20 i 24 lat doznały lekkich obrażeń. 

Brawurowa jazda, przekraczanie prędkości oraz niedostosowanie techniki jazdy do warunków atmosferycznych to najczęstsza przyczyna wypadków drogowych. Dodatkowo ośnieżone i śliskie jezdnie, ograniczona widoczność i szybko zapadający zmierzch utrudniają jazdę kierowcom.  Wielu kierowców jeździ jeszcze na letnich oponach i zapomniało, jak  należy prowadzić samochód w warunkach zimowych.
Przyczyną większości  wypadków jest niestety pośpiech i złudne przekonanie, że dodanie gazu pozwoli szybciej dotrzeć do celu. W rzeczywistości jednak skraca nam to czas jedynie o 10-15 minut. Zastanówmy się więc, czy zatem warto?

Apelujemy o ostrożność, bezpieczną jazdę oraz zdrowy rozsądek, bowiem kierowanie pojazdem to także odpowiedzialność za przewożone osoby i innych uczestników ruchu.

Powrót na górę strony