Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Prowadził nielegalne wykopaliska archeologiczne

Data publikacji 25.11.2008

Bagnety, elementy okuć mundurów, monety, zabytkową pieczęć znaleźli w mieszkaniu 21-latka policjanci z Łowicza. Mężczyzna przy pomocy wykrywacza metali prowadził nielegalne wykopaliska archeologiczne. Trafił do policyjnego aresztu. Teraz grozi mu nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Kryminalni z Łodzi wraz z policjantami z komendy powiatowej w Łowiczu zatrzymali 21-letniego mieszkańca powiatu łowickiego, który prowadził nielegalne wykopaliska archeologiczne. W mieszkaniu zajmowanym przez 21-latka policjanci znaleźli wykrywacz metalu oraz przedmioty pochodzące z wykopalisk. Były to bagnety, elementy okuć mundurów, monety oraz zabytkowa pieczęć.

Jak wstępnie ustalono, mężczyzna plądrował stanowiska archeologiczne w okolicy Łowicza, Nieborowa, Bolimowa i Skierniewic przy użyciu wykrywacza metalu. Znalezione w ten sposób przedmioty odrestaurowywał i sprzedawał na giełdach kolekcjonerskich oraz przez Internet. Nie karany dotychczas 21-latek interesował się zabytkami. Oświadczył, że kiedyś był robotnikiem wynajętym do prac ziemnych przy badaniach archeologicznych prowadzonych przez Uniwersytet Łódzki.

Zatrzymany usłyszał już zarzuty niszczenia stanowisk archeologicznych i przywłaszczenia przedmiotów pochodzących z nielegalnych wykopalisk. Grozi mu kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Powrót na górę strony