Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejny kontyngent policyjny wyrusza na Bałkany

Data publikacji 27.11.2008

115 policjantów z 16. zmiany jednostki specjalnej polskiej Policji zostało uroczyście pożegnanych przed wyjazdem na Bałkany. Dowódca kontyngentu odebrał flagę, która powiewać będzie nad polskimi kwaterami w Prisztinie. Przed wyjazdem przez miesiąc policjanci ćwiczyli m.in. blokady dróg, kontrolę tłumu, przeszukania dużych pomieszczeń, blokady mostów oraz rozdzielanie zwaśnionych grup etnicznych.

Jednostka specjalna polskiej Policji jest jedną z czterech tego typu jednostek stacjonujących na terenie Kosowa. Wszystkie policyjne formacje są przygotowane do prowadzenia wspólnych działań z udziałem plutonów pochodzących z różnych krajów. Wśród zadań, które stoją przed polskimi policjantami są między innymi konwoje polityków i osób duchownych, zabezpieczanie więzień i aresztów, ochrona procesów sądowych szczególnie niebezpiecznych przestępców oraz wsparcie lokalnych jednostek prowadzących kontrolę graniczną w przypadku zagrożenia ich bezpieczeństwa.

Policjanci, którzy odlecą do Kosowa to już 16. zmiana kontyngentu. Od grudnia polscy policjanci nie będą już służyć pod flagą Narodów Zjednoczonych. Organizację i administrację misji przejęła bowiem Unia Europejska. Zmienia się także miejsce stacjonowania polskich policjantów. Od grudnia Polacy stacjonować będą w Prisztinie, w bazie włoskich karabinierów. W dotychczasowej polskiej bazie w Kosowskiej Mitrovicy stacjonować będą teraz Ukraińcy.

Dowódca delegowanych policjantów mł.insp. Paweł Kurowski odebrał flagę narodową, która zostanie zawieszona na maszcie w bazie. Tak jak w poprzednich rotacjach, w 16. zmianie wyjedzie na misję 114 policjantów i 1 policjantka podkom. Marzena Kwasiborska.

Szkoła Policji w Słupsku jest jedyną szkołą policyjną w kraju kształcącą policjantów wykonujących zadania podczas misji pokojowych na całym świecie. W skład kontyngentu wchodzą między innymi antyterroryści, policjanci z oddziałów prewencji, lekarz, psycholog a także specjaliści do spraw informatyki, łączności i transportu.

Mówi wiceprezydent Słupska Ryszard Kwiatkowski

Ładowanie odtwarzacza...
723.82 KB
Mówi wiceprezydent Słupska Ryszard Kwiatkowski

Mówi komendant SP Słupsk insp. Jacenty Bąkiewicz

Ładowanie odtwarzacza...
687.78 KB
Mówi komendant SP Słupsk insp. Jacenty Bąkiewicz

Mówi policjant ze Słupska

Ładowanie odtwarzacza...
338.39 KB
Mówi policjant ze Słupska
Powrót na górę strony
Polska Policja