Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejny kontyngent policyjny wyrusza na Bałkany

Data publikacji 27.11.2008

115 policjantów z 16. zmiany jednostki specjalnej polskiej Policji zostało uroczyście pożegnanych przed wyjazdem na Bałkany. Dowódca kontyngentu odebrał flagę, która powiewać będzie nad polskimi kwaterami w Prisztinie. Przed wyjazdem przez miesiąc policjanci ćwiczyli m.in. blokady dróg, kontrolę tłumu, przeszukania dużych pomieszczeń, blokady mostów oraz rozdzielanie zwaśnionych grup etnicznych.

Jednostka specjalna polskiej Policji jest jedną z czterech tego typu jednostek stacjonujących na terenie Kosowa. Wszystkie policyjne formacje są przygotowane do prowadzenia wspólnych działań z udziałem plutonów pochodzących z różnych krajów. Wśród zadań, które stoją przed polskimi policjantami są między innymi konwoje polityków i osób duchownych, zabezpieczanie więzień i aresztów, ochrona procesów sądowych szczególnie niebezpiecznych przestępców oraz wsparcie lokalnych jednostek prowadzących kontrolę graniczną w przypadku zagrożenia ich bezpieczeństwa.

Policjanci, którzy odlecą do Kosowa to już 16. zmiana kontyngentu. Od grudnia polscy policjanci nie będą już służyć pod flagą Narodów Zjednoczonych. Organizację i administrację misji przejęła bowiem Unia Europejska. Zmienia się także miejsce stacjonowania polskich policjantów. Od grudnia Polacy stacjonować będą w Prisztinie, w bazie włoskich karabinierów. W dotychczasowej polskiej bazie w Kosowskiej Mitrovicy stacjonować będą teraz Ukraińcy.

Dowódca delegowanych policjantów mł.insp. Paweł Kurowski odebrał flagę narodową, która zostanie zawieszona na maszcie w bazie. Tak jak w poprzednich rotacjach, w 16. zmianie wyjedzie na misję 114 policjantów i 1 policjantka podkom. Marzena Kwasiborska.

Szkoła Policji w Słupsku jest jedyną szkołą policyjną w kraju kształcącą policjantów wykonujących zadania podczas misji pokojowych na całym świecie. W skład kontyngentu wchodzą między innymi antyterroryści, policjanci z oddziałów prewencji, lekarz, psycholog a także specjaliści do spraw informatyki, łączności i transportu.

Nagranie audio Mówi wiceprezydent Słupska Ryszard Kwiatkowski

Pobierz plik Mówi wiceprezydent Słupska Ryszard Kwiatkowski (format mp3 - rozmiar 723.82 KB)

Nagranie audio Mówi komendant SP Słupsk insp. Jacenty Bąkiewicz

Pobierz plik Mówi komendant SP Słupsk insp. Jacenty Bąkiewicz (format mp3 - rozmiar 687.78 KB)

Nagranie audio Mówi policjant ze Słupska

Pobierz plik Mówi policjant ze Słupska (format mp3 - rozmiar 338.39 KB)

Powrót na górę strony