Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Polska prewencja kryminalna odnosi europejskie sukcesy

Data publikacji 29.11.2008

Polski kandydat do Europejskiej Nagrody Prewencji Kryminalnej "Razem Bezpieczniej w Czeladzi" został uhonorowany specjalnym wyróżnieniem jury za "liczne zalety merytoryczne". Europejska Nagroda Prewencji Kryminalnej to konkurs corocznie organizowany przez Europejską Sieć Prewencji Kryminalnej (European Crime Prevention Network – EUCPN), który ma na celu wyłonienie najlepszego projektu prewencyjnego w całej Unii Europejskiej.

Projekty można zgłaszać zgodnie za ściśle ustalonymi i zaakceptowanymi przez zarząd EUCPN wymogami tematycznymi. W tym roku Prezydencja Francuska odpowiedzialna za przeprowadzenie konkursu oraz zorganizowanie uroczystej gali postawiła na "prewencję kryminalną w miejscach publicznych". To zagadnienie podzielono na trzy obszary w ramach których można było nadsyłać projekty:

  1. Rewitalizacja i projektowanie przestrzeni użyteczności publicznej uwzględniające założenia prewencji kryminalnej.
  2. Systemy monitoringu video w miejscach użyteczności publicznej.
  3. Podmioty odpowiedzialne za zarządzanie przestrzenią publiczną.

Polski kandydat uległ brytyjskiemu "Mopping up Dodge" w wyścigu o główną nagrodę, jednak po raz pierwszy w historii Europejskiej Nagrody Prewencji Kryminalnej rywalizacja była tak zacięta, iż postanowiono przyznać specjalne wyróżnienie.

Oficjalna gala odbyła się 18 listopada br. w Paryżu w zabytkowym budynku Centre de Conferences Internationales Kleber. Burmistrz Miasta Czeladzi Pan Marek Mrozowski odebrał wyróżnienie z rąk Prezydenta Valéry’ego Giscard d’Estaing uznawanego za jednego z ojców założycieli Unii Europejskiej.

Wszystkich zainteresowanych szczegółami związanymi z Europejską Nagrodą Prewencji Kryminalnej zapraszamy na stronę Krajowego Przedstawiciela Polski w EUCPN (Strona internetowa Krajowego Przedstawiciela Polski w EUCPN).

Powrót na górę strony