Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nielegalna fabryka papierosów zlikwidowana

Data publikacji 30.11.2008

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego KGP zlikwidowali położoną w województwie mazowieckim, na terenie byłej jednostki wojskowej, nielegalną fabrykę papierosów. Rozbili w ten sposób strukturę polsko-bułgarskiej grupy przestępczej zajmującej się produkcją i dystrybucją podrobionych papierosów znanych marek. Straty skarbu państwa szacuje się na ok. 7,3 mln złotych.

Policjanci z CBŚ rozpracowując grupę przestępczą zajmującą się produkcją i dystrybucją podrobionych papierosów znanych marek zdobyli informacje umożliwiające lokalizację nielegalnej fabryki. Do akcji ruszyli antytrerroryści. Do forsowania bramy użyto opancerzonego pojazdu. Funkcjonariusze zaskoczyli przestępców w trakcie produkcji, zatrzymano łącznie 13 osób. Dziesięć z nich to obcokrajowcy narodowości bułgarskiej, zatrudnieni przy produkcji i obsłudze urządzeń. Trzej to Polacy Maciej F. lat 31, Arkadiusz F. lat.41 i Andrzej P. lat 27, którzy zajmowali się obsługą logistyczną i kontaktami grupy pracowników ze światem zewnętrznym.

Nielegalna produkcja odbywała się w dużej przemysłowej hali. Ujawniono całą linie technologiczną składającą się z kilkunastu maszyn do produkcji i paczkowania papierosów. Ściany pomieszczeń zostały specjalnie wygłuszone, a obok linii produkcyjnej zostało zorganizowane pełne zaplecze socjalne z sanitariatami, kuchnią i sypialniami dla zatrudnionych w fabryce osób. Praca odbywała się tam w sposób ciągły, a osoby ją wykonujące przez dłuższy czas nie opuszczały miejsca produkcji papierosów.

W trakcie przeszukania ujawniono i zabezpieczono 2,8 mln sztuk podrobionych papierosów jednej ze znanych marek, zapakowanych w paczki z angielskimi napisami co pozwala przypuszczać, że były przeznaczone na rynek angielski.

Rynkowa wartość gotowych produktów szacowana jest na około 2 mln złotych. Zabezpieczono również tytoń i materiały pozwalające na wyprodukowanie kolejnych 4,5 mln sztuk papierosów.

Straty skarbu państwa spowodowane działalnością grupy szacuje się na 7,3 mln złotych. Podczas realizacji zabezpieczono mienie o łącznej wartości około 5 mln złotych.

Podczas akcji policjantów wspomagali funkcjonariusze Izby Celnej i Straży Granicznej.

Wobec zatrzymanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Zatrzymanym grozi do pięciu lat więzienia.

To jeszcze nie koniec sprawy, planowane są dalsze zatrzymania.

Film CBŚ - zlikwidowana fabryka papierosów


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik CBŚ - zlikwidowana fabryka papierosów (format flv - rozmiar 4.32 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony