Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjny pies zatrzymał sprawcę włamania

Data publikacji 04.12.2008

Policyjny pies doprowadził funkcjonariuszy do włamywaczy, a jednego z nich zatrzymał w bezpośrednim pościgu. Drugiego mężczyznę funkcjonariusze z Lewina Brzeskiego zatrzymali już następnego dnia. 20 i 22-latek byli już wcześniej karani. Za włamania i kradzieże grozi im do 10 lat pozbawienia wolności. Jeden z zatrzymanych odpowie także za posiadanie narkotyków.

Dyżurny Komisariatu Policji w Lewinie Brzeskim otrzymał zgłoszenie, że dwóch mężczyzn włamuje się do jednego ze sklepów spożywczych na miejskim rynku. Natychmiast na miejsce zdarzenia wysłał patrol. Funkcjonariuszom nie udało się złapać włamywaczy na gorącym uczynku. Na miejsce wezwano przewodnika - sierż. A. Grabnego - z psem patrolowo-tropiącym  Ałdanem. Pies od razu podjął trop, prowadząc swojego przewodnika w stronę torów kolejowych. W tym samym momencie funkcjonariusz otrzymał informację o kolejnej próbie włamania na ulicy Moniuszki. Niezwłocznie udał się w to miejsce.

Ałdan błyskawicznie złapał trop. Zaczął biec w stronę sklepu. Tam funkcjonariusze zauważyli dwóch mężczyzn, jeden podsadzał drugiego do bocznego okna sklepowego. Pies zaczął szczekać w stronę podejrzanych, zaznaczając w ten sposób, że najprawdopodobniej po ich śladzie tropił. Policjant, który w poprzednim miejscu widział uciekających mężczyzn, rozpoznał w nich sprawców włamania.

Włamywacze usłyszeli psa i zauważyli policjantów, więc podjęli próbę ucieczki. Sierż. Grabny ostrzegł mężczyzn, że jeżeli się nie zatrzymają użyje psa służbowego. Uciekinierzy nie reagowali, więc przewodnik puścił Ałdana w pościg za nimi. Pies bardzo szybko dogonił mężczyzn i przewrócił jednego z nich na ziemię. Drugiemu ze sprawców udało się zbiec. Zatrzymany przez Ałdana 20-letni Rafał P. został przewieziony do policyjnego pomieszczenia dla osób zatrzymanych. W trakcie przeszukania ujawniono przy nim ponad 3 gramy marihuany.

Już po kilku godzinach funkcjonariusze z Lewina Brzeskiego ustalili dane personalne drugiego mężczyzny. 22-letni Damian D. został zatrzymany w swoim mieszkaniu.

Obaj mężczyźni są znani policjantom z Lewina Brzeskiego. Mężczyźni byli już wcześniej karani za kradzieże i włamania. Przyznali się do winy, a także do innych kradzieży, między innymi do tego, że 8 października z torby listonosza ukradli 23 000 złotych, a w miniony weekend włamali się na jedną z miejscowych stacji paliw.

Zatrzymani odpowiedzą przed sądem za kradzieże z włamaniem, 22-latek ma ich na swoim koncie 5, a 20-latek 6. Za czyny te grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności. Ponadto Rafał P. odpowie także za posiadanie narkotyków.

Powrót na górę strony