Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbita grupa wyłudzająca kredyty

Data publikacji 05.12.2008

Policjanci z Lublina rozbili 5-osobową grupę zajmującą się wyłudzaniem kredytów bankowych. Oszuści zdołali wyłudzić blisko 100 tys. zł na szkodę różnych banków. Zostali zatrzymani kiedy próbowali w jednej z placówek, wyłudzić kolejną pożyczkę. Funkcjonariusze zabezpieczyli także komputer, telefony i pieczątki służące do fałszowania zaświadczeń. Zatrzymanym grozi kara do 8 lat więzienia.

Procederem trudniło się 3 mężczyzn i 2 kobiety w wieku od 26 do 34 lat w tym małżeństwo prowadzące własną działalność gospodarczą. Jako właściciele firmy zajmującej się doradztwem finansowym mogli wystawiać innym osobom zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach. Wspólnicy małżeństwa sfałszowaną w ten sposób dokumentację przedstawiali w bankach. Oprócz kredytów gotówkowych, przestępcy w systemie ratalnym kupowali również meble i sprzęt elektroniczny. Na tym etapie postępowania udowodniono im dziewięć wyłudzeń na kwotę blisko 100 tysięcy złotych na szkodę różnych banków.

Policjanci udaremnili im próbę kolejnego oszustwa tj. próby wyłudzenia kredytu w wysokości 20 tys. zł. Pracownicy banku w którym złożyli dokumenty mieli podejrzenia co do legalności zaświadczeń. Praca operacyjna funkcjonariuszy sprawiła, że udział w procederze udowodniono 5 osobom. Sprawa ma charakter rozwojowy ponieważ oszuści na podstawie sfałszowanych zaświadczeń podpisywali umowy także z operatorami sieci komórkowych. W miejscu zamieszkania jednego z zatrzymanych policjanci ujawnili i zabezpieczyli m.in. szereg dokumentów kredytowych, w tym umowy kredytowe i zaświadczenia o zatrudnieniu wystawione na różne osoby. Funkcjonariusze zabezpieczyli także komputer, telefony i pieczątki służące do fałszowania zaświadczeń. Policjanci ustalają, jaką role odgrywała każda z osób w tym przestępczym procederze.

Za przestępstwo oszustwa grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Dziś przestępcy zostaną doprowadzeni do prokuratury z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania.
 

Powrót na górę strony