Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Walka z "pirackim" oprogramowaniem

Data publikacji 05.12.2008

Ponad 170 płyt CD i DVD oraz 15 komputerów z nielegalnym oprogramowaniem zabezpieczyli policjanci z województwa lubelskiego. Sprawa dotyczy sprzedaży nielegalnego oprogramowania na jednym z internetowych portali aukcyjnych. Natomiast policjanci z Kluczborka i Opola przeprowadzili akcję pod kryptonimem "PIRAT". Zabezpieczyli 3 laptopy, 4 twarde dyski i 81 płyt CD i DVD. Jeżeli opinia biegłych potwierdzi podejrzenia, to posiadacze nielegalnego oprogramowania muszą liczyć się z możliwością nawet 5-letniego pozbawienia wolności.

W działaniach, jakie miały miejsce na terenie 13 powiatów województwa lubelskiego blisko 70 policjantów z komórek do walki z przestępczością gospodarczą przeszukiwało prawie 30 mieszkań. Efektem akcji jest zabezpieczenie ponad 170 płyt CD i DVD, 15 jednostek centralnych komputerów oraz komputer przenośny typu Laptop. Wszystkie zabezpieczone sprzęty posiadały nielegalne oprogramowanie, w tym oprogramowanie specjalistyczne.

Policjanci w trakcie wykonywanych czynności ustalili, że szereg osób zamieszkałych na terenie województwa lubelskiego zakupiło takie oprogramowanie od jednego z użytkowników internetowego portalu aukcyjnego. Osoby te wykorzystywały to oprogramowanie do własnego użytku, jak też w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

Ustalono, że oryginalna kopia takiego programu kosztuje ok. 2000 zł. Właściciele zabezpieczonego przez Policję sprzętu kupowali w Internecie nielegalne kopie za jedyne kilkadziesiąt złotych.

Policjanci ustalają, przeznaczenie programów. Zawartości zabezpieczonych sprzętów badają policyjni eksperci informatycy. Prowadzone czynności mają charakter rozwojowy. Policjanci nie wykluczają kolejnych przeszukań.

***

 

 

W wyniku prowadzonych działań policjanci z sekcji do Walki z Przestępczością Gospodarczą w KPP w Kluczborku wraz z kolegami z KWP w Opolu  przeprowadzili akcję "PIRAT". Z posiadanych przez nich informacji ynikało, że przez sieć internetową nielegalnie pobierane są komercyjne programy komputerowe, które prawdopodobnie są kopiowane i zbywane w celu uzyskania korzyści majątkowej.

 

W ramach akcji funkcjonariusze skontrolowali prywatne mieszkania w Wołczynie i  Kluczborku oraz jeden z kluczborskich komisów sprzętu elektronicznego. Łącznie policjanci zabezpieczyli 3 laptopy, 4 twarde dyski oraz 81 płyt DVD i CD. Wartość rynkową zabezpieczonego oprogramowania szacuje się na około 65 000 złotych.

 

Od listopada kluczborscy funkcjonariusze przeprowadzili pięć akcji przeciwko piractwu komputerowemu. 12 listopada br., dokonali kontroli prywatnego mieszkania na terenie gminy Kluczbork gdzie ujawniono nielegalne oprogramowanie komputerowe o wartości 500 zł. 20 listopada skontrolowali jedną z kluczborskich firm geodezyjnych, która również posługiwano się nielegalnym oprogramowaniem o wartości rynkowej 40 000 złotych.

 

Zabezpieczone rzeczy zostały przekazane biegłym z zakresu informatyki w celu uzyskania szczegółowej opinii.

 

W sprawie tej wszczęto postępowanie przygotowawcze. Jeżeli podejrzenia funkcjonariuszy, co do nielegalności oprogramowań potwierdzi opinia biegłego, właścicielom zabezpieczonego sprzętu zostanie postawiony zarzut nielegalnego kopiowania, powielania i rozpowszechniania oprogramowania. Grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

 

 

  • fot. KWP Opole
  • fot. KWP Opole
Powrót na górę strony