Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Święty Policyjny Mikołaj"

Data publikacji 05.12.2008

Na drogach, w okolicach szkół podstawowych i gimnazjów spotkać będzie można nietypowe załogi w oznakowanych radiowozach. W skład każdej z nich wchodzą policjanci oraz pomocnik Św. Mikołaja. Kierowcy łamiący przepisy, oprócz mandatu otrzymają rózgę. Dla tych jeżdżących zgodnie z przepisami przewidziana jest słodka nagroda. Św. Mikołaj porozmawia też z dziećmi sprawdzając ich wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się po drogach.

Akcja inicjowana jest przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w Łodzi, Sieradzu, Skierniewicach i Piotrkowie Tryb. oraz Komendę Wojewódzką Policji w Łodzi. Celem jest popularyzacja bezpieczeństwa w ruchu drogowym wśród młodych uczestników, którzy codziennie pieszo, na rowerze lub środkami komunikacji publicznej pokonują drogę do i ze szkół. Z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi wyjechały  cztery patrole policyjne wraz ze Św. Mikołajami, z których jeden ruszył do Pabianic, drugi na teren powiatu łódzkiego wschodniego, trzeci do Zgierza, natomiast pozostały będzie jeździł po ulicach Łodzi. Identyczną zabawę zorganizowano także  w pozostałych powiatach województwa łódzkiego.

Policjanci będą obserwować zachowania uczniów przed szkołami w miejscach szczególnie niebezpiecznych. Św. Mikołaj porozmawia z dziećmi sprawdzając ich wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się po drogach. Każda dobra odpowiedź premiowana jest miłym upominkiem. Uczestnicy akcji otrzymają od Św. Mikołaja kodeksy młodego rowerzysty, plany lekcji ze znakami drogowymi, tzw. "smycze", kamizelki odblaskowe, komplety oświetleniowe do rowerów i słodycze. Policjanci będą także obserwować zachowania kierujących, poruszających się w pobliżu szkół, którzy często zapominają ograniczeniach prędkości i zachowaniu szczególnej ostrożności w tych miejscach. Kto wie czy ci najbardziej "niegrzeczni" zamiast rózgi nie dostaną mandatu.

Tomaszowscy policjanci odwiedzili najmłodszych uczniów w Szkole Podstawowej nr 7 na ulicy Ludwikowskiej. Zaskoczonym i uradowanym dzieciom Święty Policyjny Mikołaj (tak nazwały go dzieci z klasy I) wręczył słodkie upominki, malowanki dotyczące ogólnego bezpieczeństwa oraz elementy odblaskowe.

W województwie lubelskim, kierowców podróżujących po drogach w okolicach Kraśnika, wyjątkowo powita Święty Mikołaj w towarzystwie funkcjonariuszy. Wszyscy kontrolowani przez policjantów drogówki w przypadku łamania przepisów otrzymają od mundurowych mandat zgodny z taryfikatorem. W zależności od wyników kontroli kierowcy zostaną też ukarani lub nagrodzeni przez Św. Mikołaja. Tych, którzy popełnią wykroczenie drogowe Mikołaj ukarze rózgą. Wzorowi  kierowcy obdarzeni zostaną  słodkim upominkiem.

Dolnośląscy policjanci z okazji Św. Mikołaja odwiedzą dzieci w Klinice Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu. W spotkaniu będą także uczestniczyć funkcjonariusze z Niemiec. Aby umilić dzieciom ten szczególny dla nich dzień, mikołajkowe upominki wręczą im reprezentujący policję dolnośląską - "Komisarz Lew", "Poldi" z Saksonii i "Kommissar Leo" z Hesji.

Przebrane w czapki mikołajkowe policjantki z Wydziału Prewencji komendy wojewódzkiej w Kielcach odwiedziły kieleckie przedszkola, zaś ich koledzy z Wydziału Ruchu Drogowego gościli u kieleckich pierwszaków. W czasie spotkania przedszkolaki poznawały zasady bezpiecznego poruszania się po drogach oraz najważniejsze zasady bezpiecznego zachowania się w domu i poza nim. Policjantki uczyły dzieci jak należy zachować się w kontaktach z obcym oraz dlaczego należy nosić elementy odblaskowe. W trakcie spotkania dzieci otrzymały odblaski oraz mogły przymierzyć kamizelki odblaskowe i inne elementy umundurowania policyjnego, by choć przez chwilę poczuć się jak prawdziwy policjant.

  • KWP Łódź
  • KWP Łódź
  • KWP Łódź
  • KWP Łódź
  • KWP Łódź
  • KWP Lublin
  • KWP Kielce
  • KWP Kielce
  • KWP Kielce
Powrót na górę strony