Warsztaty kryminalistyczne w Rzeszowie
W Rzeszowie zakończyły się trzydniowe warsztaty kryminalistyczne. Eksperci z całego kraju wymieniali się doświadczeniami w zakresie nowoczesnych metod chemicznych w wizualizacji śladów daktyloskopijnych.
Wizualizacja - wyjaśnia Anna Onaczyszyn-Jasińska - ekspert Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, to dziedzina kryminalistyki, której zadaniem jest ujawnianie śladów linii papilarnych na przedmiotach metodami chemicznymi. Zresztą nie tylko linii papilarnych, ale też śladów ust, lub struktury materiału np. rękawiczek. Te badania wykonuje się wyłącznie w laboratoriach.
Laboratorium policyjne w Rzeszowie dysponuje pracownią, w której prowadzi się prace badawcze nad najnowszymi, alternatywnymi metodami badawczymi. Obecnie praktycznie nie ma podłoża, z którego nie można ujawnić śladów daktyloskopijnych.
W warsztatach wziął udział inspektor Kazimierz Mruk - I Zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie, który nadzoruje pracę służb kryminalnych, m.in. laboratorium kryminalistycznego. Gospodarzem projektu był podinspektor Andrzej Bodzioch - naczelnik rzeszowskiego laboratorium. W tym spotkaniu wzięli udział również naczelnicy laboratoriów Policji z Krakowa i Lublina.