Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprzedała nieletniemu petardy, grożą jej 2 lata więzienia

Data publikacji 09.12.2008

Do policjantów zgłosiła się pedagog jednej ze szkół podstawowych. Kobieta złożyła zawiadomienie o przestępstwie sprzedaży petard 10-letniemu uczniowi. Po lekcjach chłopiec wspólnie z kolegami odpalał fajerwerki na działce. Tym razem nic się nikomu nie stało. Nierozważnej ekspedientce, która sprzedała nieletniemu petardy, grozi kara 2 lat więzienia. Zbliża się Sylwester. Wielu z nas kupuje fajerwerki. Pamiętajmy jednak, by korzystając z nich zachować szczególną ostrożność i rozsądek.

Wczoraj do policjantów zgłosiła się pedagog jednej z węgorzewskich szkół podstawowych. Kobieta złożyła zawiadomienie o przestępstwie. Doszło do niego kilka dni wcześniej. Ekspedientka sklepu wielobranżowego miała sprzedać 10-letniemu Adamowi 60 petard.

Po lekcjach chłopiec wspólnie ze swoimi kolegami odpalał fajerwerki na działce. O wszystkim dowiedzieli się nauczyciele. Niesforny uczeń w szkole został ukarany naganą. Jednak pedagodzy nie pozostali obojętni na fakt sprzedaży petard nieletniemu. Tym razem nikomu nic się nie stało. Jednak lekkomyślne zachowanie sprzedawców może zakończyć się tragicznie.

Policjanci pracują nad tą sprawą. O ewentualnych zarzutach dla ekspedientki zdecyduje prokurator. Za sprzedaż petard nieletnim grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Policjanci sprawdzają każdy taki sygnał. W najbliższym czasie kontroli mogą spodziewać się wszyscy handlujący takim asortymentem.
 

Zbliża się Sylwester. Wielu z nas kupuje fajerwerki. Pamiętajmy jednak, by korzystając z nich zachować szczególną ostrożność i rozsądek. Dla kilku chwil zabawy nie warto narażać swojego życia i zdrowia. Policjanci radzą, jak bezpiecznie obchodzić się ze sztucznymi ogniami, fajerwerkami i petardami.

• Kupujmy petardy i sztuczne ognie w sprawdzonych sklepach, a nie na ulicznych straganach i bazarach. Informujmy Policję o handlowcach, którzy sprzedają petardy dzieciom. Uchroni to najmłodszych, którzy często padają ofiarą zabaw z fajerwerkami.

• Fajerwerki dopuszczone do sprzedaży powinny posiadać instrukcję w języku polskim określającą zasady bezpiecznego użytkowania, numer katalogowy produktu, nazwę producenta lub nazwę importera, znak dopuszczenia produktu do sprzedaży oraz oznaczenie WPW zawierające nazwę wyrobu, numer normy i symbol klasy. Na opakowaniu powinna być także podana data ważności produktu.

• Do amatorskich pokazów używajmy tylko fajerwerków oznaczonych jako klasa I i II, ponieważ klasa III jest przeznaczona wyłącznie do profesjonalnych pokazów pirotechnicznych.

• Korzystając z petard i sztucznych ogni pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Przede wszystkim przeczytajmy najpierw instrukcję obsługi. Nie używajmy fajerwerków w grupie osób i w miejscach, w których mogą one spowodować pożar.

• Fajerwerków nie wolno odpalać z ręki, na balkonie, z okna czy z dachu pokrytego papą. Najlepiej wybrać w tym celu gładką, równą powierzchnię (np. beton czy asfalt), aby petardy nie przewróciły się.

• Pamiętajmy, że nie wolno rozbierać fajerwerków, podchodzić do niewybuchów i ponownie próbować je odpalać, kierować nieodpalonych fajerwerków w stronę inną niż do góry, stawiać fajerwerków odwrotnie niż jest to wskazane na etykiecie, wrzucać do ogniska.

• Oddalmy się na co najmniej 10 m od odpalanego fajerwerku.

• Huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy. Zadbajmy więc, by nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów.

• Szczególnie uważajmy na dzieci - fajerwerkami i petardami zajmować się mogą tylko osoby dorosłe.

• Pamiętajmy, że za nieostrożne obchodzenie się z wyrobami pirotechnicznymi, grożą kary aresztu, grzywny lub pozbawienia wolności do lat dwóch.

 

Powrót na górę strony