Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Aktywizacja mieszkańców Mazowsza na rzecz bezpieczeństwa

Data publikacji 10.12.2008

Społeczne patrole, czy uczestnictwo wolontariuszy w zabezpieczeniu EURO 2012 – to tylko niektóre z pomysłów na współpracę mieszkańców Mazowsza z Policją. Podczas konferencji przedstawiciele Policji, samorządowcy oraz goście z Wiednia i Londynu zainicjowali debatę publiczną na temat aktywizacji obywateli na rzecz bezpieczeństwa. Rozważano także, jak doświadczenie innych krajów, chociażby społeczne patrole, które w Wielkiej Brytanii sprawdzają się od lat, wykorzystać w polskich realiach.

Konferencja "Razem Bezpieczniej" organizowana przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki wraz z Policją - w ramach rządowego programu ograniczania przestępczości - ma pomóc w wypracowaniu nowych rozwiązań i zainicjowaniu debaty publicznej. Koncepcja współdziałania społeczności lokalnych i policji na rzecz poprawy bezpieczeństwa może zostać zrealizowana na Mazowszu. Policja, władze samorządowe i wojewódzkie liczą na odzew społeczny.

W konferencji – pod przewodnictwem Jacka Kozłowskiego Wojewody Mazowieckiego – wzięli udział samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, uczelni wyższych, MSWiA, KGP, a także komendanci rejonowi, miejscy, powiatowi Mazowsza i komendanci: stołeczny i mazowiecki Policji. Gośćmi specjalnymi konferencji byli Nicholas Jupp (Metropolita Police Service London) i Werner Trawnicek (Vienna Federal Police). Nicholas Jupp oraz Agnieszka Grządziel-Melberg przedstawili rozwiązania sprawdzające się w Londynie od wielu lat. Tam na 30.000 funkcjonariuszy londyńskiej policji przypada blisko 3.000 wolontariuszy, którzy pomagają policjantom pracującym w ich rewirach (odpowiednik fragmentu dzielnicy).

Z kolei Werner Trawnicek przybliżył problemy, jakie należało przezwyciężyć podczas mistrzostw Europy w 2008 roku, podczas których duża część meczy rozegrana została w Wiedniu.

W drugiej części konferencji panele robocze z udziałem gości zagranicznych poprowadzili podinsp. Rafał Batkowski (idea społecznego wsparcia działań Policji) i Paweł Żurek, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego (zabezpieczenie imprez masowych).

Społeczne patrole od wielu lat sprawdzają się w Wielkiej Brytanii. W ramach londyńskiej kampanii zaangażowano mieszkańców miasta i stworzono dwie służby:
Police Community Support Officer to funkcjonariusze przeszkoleni do: zabezpieczania imprez masowych, pomagania władzom w sytuacjach kryzysowych, patrolowania, obserwowania sytuacji na ulicach i w miejscach użyteczności publicznej. Każdy z pracowników PSCO otrzymuje wynagrodzenie, nosi mundur i pełni służbę w miejscach sobie najlepiej znanych, czyli w dzielnicy, w której mieszka i pracuje;
Special Constable to wolontariusze współpracujący z policją w ramach m.in. patroli, edukacji obywatelskiej i zabezpieczenia miejsc zdarzeń kryminalnych. Obywatele uczestniczący w tych działaniach otrzymują zwrot kosztów dojazdów, wyposażenia umundurowania. Ponadto mają możliwość poszerzenia wiedzy fachowej oraz zdobycia nowych umiejętności i doświadczeń.

Wsparcie przez obywateli działań służb jest niezwykle ważne podczas organizacji dużych imprez masowych. Mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 2012 r. stanowią ogromne wyzwanie dla władz, Policji oraz całego polskiego społeczeństwa. Warto przyjrzeć się doświadczeniom Wiednia i skorzystać ze sprawdzonych wzorców. W stolicy Austrii podczas mistrzostw udostępniono specjalne "Strefy Kibica" na około 70 tys. ludzi, a o porządek i właściwy przebieg imprezy dbali wszyscy: władze kraju, regionu, miasta, wojsko, Policja, straż pożarna, służby medyczne, a co najważniejsze - mieszkańcy na zasadzie wolontariatu.

 

Powrót na górę strony