Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kamizelki odblaskowe dla pieszych i rowerzystów

Data publikacji 10.12.2008

Policjanci ruchu drogowego kolejny raz realizują działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. 1800 kamizelek, które przekazał funkcjonariuszom Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego trafi do pieszych i rowerzystów. Wszystko po to, żeby niechronieni uczestnicy ruchu drogowego byli na drodze widoczni, a przez to bezpieczni.

Bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów jest jednym z priorytetów policjantów garnizonu warmińsko–mazurskiego. Szczególnie jesienią i zimą, kiedy szybko robi się ciemno bardzo ważne jest, żeby piesi i rowerzyści byli widoczni. 1800 kamizelek odblaskowych przekazał funkcjonariuszom Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Wszystkie trafią do pieszych i rowerzystów. To właśnie ta grupa uczestników ruchu drogowego powinna szczególnie dbać o swoje bezpieczeństwo. Pieszy, czy rowerzysta potrącony przez samochód ma niewielkie szanse przeżycia. Elementy odblaskowe są doskonałą formą zapewnienia sobie widoczności na drodze. Niestety nadal są niedoceniane, a często właśnie one ratują życie niechronionym uczestnikom ruchu drogowego. Odblask zapewnia widoczność nawet ze 150 metrów, bez niego kierowca dostrzega pieszego z około 20 metrów. Często nie ma już wtedy czasu na jakiekolwiek manewry i dochodzi do potrącenia.

Wypadek drogowy, do którego doszło wczoraj około 18:15 na krajowej szesnastce skończył się śmiercią 53-letniego mężczyzny. Między Mikołajkami, a miejscowością Woźnice szedł on środkiem jezdni i został potrącony przez volkswagena transportera. Po pierwsze kierowca nie spodziewał się pieszego w tym miejscu, po drugie prawdopodobnie zauważył go zbyt późno. Tego wypadku na pewno można było uniknąć. Tak jak większości z 208 wypadków, które podczas 11 miesięcy 2008 roku spowodowali piesi. Tylko w listopadzie br. na Warmii i Mazurach odnotowano 21 wypadków z winy pieszych.

Warmińsko-mazurscy policjanci zapowiadają konsekwentne działania w stosunku do pieszych i rowerzystów oraz kierowców lekceważących przepisy drogowe. Oczekujemy, że uczestnicy ruchu drogowego będą z nami współpracować i w konsekwencji wypadków i ich ofiar będzie na warmińsko-mazurskich drogach mniej.

 

Powrót na górę strony