Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukiwał sprzedając auta przez Internet

Data publikacji 10.12.2008

Policjanci z Wrocławia zatrzymali mężczyznę, podejrzanego o oszustwa internetowe przy sprowadzaniu pojazdów zza granicy. Policjanci podejrzewają, że oszukał co najmniej 50 osób w całym kraju. Zatrzymanemu grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Kupując różnego rodzaju rzeczy przez Internet pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, aby szczególnie w okresie przedświątecznej gorączki zakupów, nie paść ofiarą oszustów.

Funkcjonariusze sekcji kryminalnej komisariatu Policji Wrocław Grabiszynek, zatrzymali 50-latka, podejrzanego szereg oszustw na jednej z giełd internetowych. Sprawca oferował do sprzedaży pojazdy sprowadzane zza granicy, a następnie pobierał od osób zainteresowanych zakupem, zaliczki w kwotach od 2 do 5 tysięcy złotych. Z zawieranych umów jednak nie wywiązywał się, a wpłacone przez pokrzywdzonych zaliczki zatrzymywał. Podejrzany działał "pod płaszczykiem" fikcyjnej firmy, co miało przekonać potencjalnych kontrahentów o jego uczciwości i wzbudzić w nich zaufanie. Policjanci podejrzewają, że w sprawie oszukanych zostało przynajmniej 50 osób z terenu całej Polski. Funkcjonariusze nie wykluczają także dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Pamiętaj, że Internet wykorzystują również ludzie nieuczciwi. Nie myśl, że Tobie nie może się to przytrafić. Oszuści czyhają na swoje ofiary wykorzystując ich nieuwagę, pośpiech, podekscytowanie i chęć posiadania jak najszybciej i jak najtaniej nabytej rzeczy. Szczególnie wykorzystują to w okresie przedświątecznym, gdy wiele osób chce zakupić prezenty dla swoich bliskich za pośrednictwem Internetu.

Pamiętaj:

Bądź ostrożny przy zawieraniu transakcji przez Internet.
 

  • Uważaj na "super okazje". Nie zawsze to, co widoczne jest na zdjęciu musi być takie samo w rzeczywistości, lub nabyte przez sprzedawcę w sposób legalny. Uwaga na próbki!
  • Jeśli chcesz wziąć udział w aukcji internetowej, sprawdź wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat (takie informacje odnajdziesz w historii transakcji danego sprzedawcy - sprawdź czy posiada jakieś "negatywy").
  • Jeśli licytujesz w aukcji internetowej, poczekaj do zakończenia aukcji nim przelejesz pieniądze sprzedawcy. Sprawdź, czy sprzedawca umożliwia opłatę przy odbiorze - to również wskazuje na jego wiarygodność.
  • Korzystając z zagranicznych serwisów aukcyjnych nie daj się namówić na transakcję poza aukcją.
  • Jeśli dostałeś maila z informacją o wygraniu aukcji, sprawdź dokładnie czy wiadomość pochodzi od rzeczywistego sprzedawcy, zwłaszcza, gdy podany w niej jest nr konta, na który masz przelać należność. Gdy masz wątpliwości nawiąż korespondencję ze sprzedającym.
  • Chroń swoje dane osobowe i hasła dostępowe. Nie wysyłaj nikomu kserokopii swoich dokumentów oraz nie podawaj haseł np. po "kliknięciu" w linkach zawartych w wiadomościach mailowych.
  • Zawsze, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możesz skontaktować się z obsługą portalu aukcyjnego.
Powrót na górę strony