Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nowe legitymacje policyjne

Data publikacji 11.12.2008

Od 1 stycznia 2009 roku, przez najbliższe trzy lata obowiązywać będzie nowy wzór policyjnych legitymacji. Są one plastikowe, mają wiele zabezpieczeń a swoimi wymiarami przypominają dowód osobisty. Od nowego roku będą się nimi posługiwać wszyscy funkcjonariusze polskiej Policji.

Nowe legitymacje policyjneDzisiaj w Komendzie Głównej Policji odbyła się konferencja prasowa z udziałem komendanta głównego Policji gen.insp. Andrzeja Matejuka. Komendant zaprezentował wzór nowych policyjnych legitymacji, które będą obowiązywały od stycznia 2009 r. Legitymacje zastąpią dotychczasowe, które z końcem br. tracą ważność. Nowe legitymacje podobnie jak nowe dowody osobiste wykonane są z wielowarstwowego poliwęglanu i jak podkreślił komendant Matejuk, mają więcej zabezpieczeń. W całości sfinansowane przez MSWiA wykonane zostały w Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA.

Nowa legitymacja ma formę karty.Awers dokumentu ma orientację pionową. Tło tego dokumentu jest beżowo-niebieskie z widocznymi napisami "POLICJA". Blankiet na całej powierzchni jest pokryty tłoczeniami z napisem "Rzeczpospolita Polska" oraz wytłoczonym godłem państwowym.

Na samej górze umieszczono nazwę województwa, odpowiednią do miejsca pełnienia służby policjanta, z wyjątkiem Komendy Głównej Policji, Komendy Stołecznej Policji, Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i pozostałych szkół policyjnych, którym w legitymacjach wpisuje się nazwę właściwej jednostki organizacyjnej. Nazwa ta jest wygrawerowana laserowo w kolorze czarnym.

Poniżej tego napisu z lewej, górnej strony umieszczono wizerunek twarzy policjanta, zaś z prawej godło państwowe i niebieską gwiazdę – symbol formacji policyjnej.

Pod wizerunkiem funkcjonariusza znajdują się jego dane identyfikacyjne, tj. indywidualny NUMER IDENTYFIKACYJNY, IMIĘ, NAZWISKO i STOPIEŃ policyjny, zaś pod znakiem gwiazdy umiejscowiono napis "WAŻNA DO", poniżej 31.12.2011. Wszystkie te dane są w kolorze czarnym i nanoszone są metoda laserową.

W dolnej części blankietu znajduje się napis POLICJA, wykonany farbą optycznie zmienną. Zmienia on swoją barwę w zależności od kąta patrzenia.

Rewers legitymacji wykonany jest w orientacji poziomej, z beżowo-niebieskim tłem i widocznymi napisami POLICJA. W lewej części tła umieszczono poziomo napis POLICJA w kolorze złotym

W lewej górnej części rewersu umiejscowiono numer legitymacji, zaś w prawej grawerowany jest laserowo wizerunek twarzy funkcjonariusza oraz litery RP.

W dolnej części legitymacji znajduje się obszar produkcyjnego kodu maszynowego.

 

 

Nowe legitymacje policyjne - opis 1

 

Nowe legitymacje policyjne - opis 2

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony