Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Inwestowali nieuczciwie na giełdzie

Data publikacji 12.12.2008

Posłużyli się informacją poufną, aby zainwestować korzystnie na giełdzie. Za ponad 600 tys. złotych kupili po niskim kursie akcje spółki, zanim informacja o fuzji spółek pojawił w komunikacie giełdowym. Teraz Jakubowi N., Dawidowi K. i Kamilowi D. grozi do 5 lat pozbawienia wolności i 5 milionów złotych grzywny. Policjanci z wydziału dw. z przestępczością gospodarczą KSP zakończyli właśnie śledztwo prowadzone pod nadzorem prokuratury okręgowej w Warszawie w sprawie nieprawidłowości w publicznym obrocie instrumentami finansowymi.

W lipcu ubiegłego roku do stołecznej Policji wpłynęło zawiadomienie Komisji Nadzoru Finansowego. Z jego treści wynikało, że ujawniono informację poufną dotyczącą zmiany udziałowców jednej ze spółek notowanych na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Informacje te zaś wykorzystało kilku inwestorów: Jakub N., Dawid K. i Kamil D.

Na podstawie materiałów przekazanych Policji przez Komisję Nadzoru Finansowego wszczęto śledztwo z ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Postępowanie miało charakter wielowątkowy. Szczegółowej analizie poddano zachowanie podejrzewanych inwestorów poprzez sprawdzenie historii ich rachunków inwestycyjnych prowadzonych przez domy maklerskie. Analizowano sposób i czas inwestowania. W trakcie tych czynności ustalono, że inwestorzy działali mając przewagę informacyjną nad innymi uczestnikami rynku.

Wszyscy trzej usłyszeli zarzuty. Jakub N. odpowie za ujawnienie informacji poufnej o zamiarze nabycia przez dwóch dużych inwestorów giełdowych akcji jednej ze spółek notowanych na giełdzie. Odpowie też za wykorzystanie informacji poufnej, dzięki której kupił za pośrednictwem rachunku inwestycyjnego prowadzonego w domu maklerskim akcji przejmowanej spółki za kwotę około 220 tys. złotych. Natomiast Dawid K. i Kamil D. usłyszeli zarzut z ustawy o obrocie instrumentami finansowymi za wykorzystanie informacji poufnej, dzięki której obaj kupili za pośrednictwem rachunków inwestycyjnych prowadzonych w domach maklerskich akcje przejmowanego podmiotu w kilku transakcjach o wartości około 390 tys. złotych.

Powrót na górę strony