Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Napadli na bank, wzięli zakładnika

Data publikacji 12.12.2008

Wczoraj w samo południe do jednego z mławskich banków wtargnęło dwóch zamaskowanych i uzbrojonych napastników z żądaniem wydania pieniędzy. Sprawcy wzięli zakładników. Uciekając spowodowali wypadek z autobusem. Jeden z nich zaczął strzelać, szybko jednak został obezwładniony i zatrzymany.

Dyżurny komendy powiatowej w Mławie w rejon banku natychmiast skierował patrole policji prewencji oraz patrol operacyjny. W międzyczasie informacja o napadzie dotarła do wszystkich służb - straży pożarnej, pogotowia ratunkowego.

Jeden z napastników wybiegł z banku kierując się do czekającego na niego przy stacji paliw kierowcy w ciemno-szarym fiacie tempra. Kierowca tempry przejeżdżając przez stację paliw uszkodził dystrybutor, który zaczął się palić. Tempra z dużą prędkością wyjechała na ul. Grzebskiego i uderzyła w jadący od strony ul. Warszawskiej autobus pełen pasażerów. Ranny w wyniku wypadku kierowca tempry pozostał w samochodzie, pasażer zaś wybiegł z auta i zaczął strzelać, po czym rzucił się do ucieczki. Szybko jednak został obezwładniony i zatrzymany.

W tym samym czasie ulice wokół banku zostały zablokowane a teren zabezpieczony. Pogotowie ratunkowe i straż pożarna podjęły akcję ratowniczą. Aby dostać się do rannego sprawcy napadu strażacy musieli rozcinać karoserię samochodu. Pomoc doraźna udzielana była w specjalnym namiocie a rannych karetki przewoziły do szpitala. Nagle z okna na drugim piętrze banku padły strzały, okazało się, że jeden ze sprawców napadu pozostał w budynku i wziął zakładniczkę. Pracownicy banku zostali ewakuowani. Na miejsce przybył policyjny negocjator. Rozmawiał z przestępcą z wysięgnika wozu strażackiego. O bezpieczeństwo podczas negocjacji dbała również straż pożarna rozkładając specjalną poduszkę powietrzną. W wyniku negocjacji sprawca uwolnił zakładniczkę i został zatrzymany. Przestraszoną zakładniczkę przeprowadzono do namiotu gdzie udzielono jej pomocy medycznej. Pracownicy banku mogli wrócić do budynku a siły zabezpieczające zostały odwołane.

To nie scenariusz filmu sensacyjnego a jedynie wspólne ćwiczenia Policji, Straży Pożarnej i Pogotowia Ratunkowego, które przeprowadzone zostały 11 grudnia 2008 roku w samo południe przy ul. Grzebskiego w Mławie. W ćwiczeniach uczestniczyło 25 policjantów oraz 6 radiowozów. Na miejscu była także Straż Miejska, pogotowie gazowe i energetyczne.

Powrót na górę strony