Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przy okazji Świąt pamiętajmy o bezpieczeństwie

Data publikacji 16.12.2008

Okres przedświąteczny to czas zakupów, wyjazdów z domu oraz związanego z tym zamieszania. Dla policjantów to czas wzmożonej pracy. Na ulicach miast pojawi się więcej patroli policyjnych, a wszystko po to, aby zwiększyć nasze bezpieczeństwo w czasie wielkiej zakupowej gonitwy. Pod specjalnym nadzorem znajdą się centra handlowe, sklepy, parkingi, bazary, przystanki autobusowe, tramwajowe i kolejowe. W tych dniach ciągłego pośpiechu pamiętajmy, że okazja czyni złodzieja, dlatego też nie dajmy mu żadnych szans.

Bezpieczne zakupy Grudzień to miesiąc szczególny. W okolicy centrów handlowych już zaczyna się świąteczna gorączka. Większość z nas pochłonięta jest robieniem w pośpiechu zakupów i nie zwraca uwagi na to, co dzieje się wokół. A taki moment to wspaniałe warunki do działania dla kieszonkowców, którzy wykorzystują tłok i nasze rozkojarzenie. Spośród otaczających osób wybierają swoją ofiarę i przyglądają jej się przez pewien czas. Obserwują, gdzie chowa pieniądze, a następnie podchodzą blisko i przypadkowo dotykają, sprawdzając czy będzie reagować w sytuacji opróżniania kieszeni. Ich zadanie jest ułatwione, gdy osoba ma na sobie grubą kurtkę, czy płaszcz. Wówczas bardzo trudno jest wyczuć, moment opróżniania kieszeni. Poważną przeszkodą dla złodzieja, będzie schowanie pieniędzy do wewnętrznej kieszeni. Jeżeli włożymy portfel, czy telefon komórkowy do torebki, bądź plecaka, to pamiętajmy, by je zamykać i nosić przed sobą.

W trosce o nasze bezpieczeństwo w okolicach centrów handlowych, w środkach komunikacji miejskiej, dworcach, parkach już teraz obecne są dodatkowe patrole, które zwracają uwagę na przestrzeganie prawa. Kontrolują także punkty sprzedaży alkoholu i wyrobów tytoniowych. Funkcjonariusze sprawdzają, czy sprzedawcy przestrzegają przepisów o nie sprzedawaniu tego typu wyrobów nieletnim.

Bezpieczeństwo mieszkania Złodzieje wykorzystują różne okazje, by wzbogacić się kosztem nieostrożnych osób. Wyjeżdżając na Święta do rodziny, zabezpieczmy odpowiednio mieszkanie. Oczywiście nie ma idealnego zabezpieczenia, ale możemy ograniczyć ryzyko włamania do minimum. Przede wszystkim ważne są dobre zamki, jednakże nie spełnią one swojej roli, jeżeli zamocowane zostaną do słabych drzwi. A zatem dobre drzwi wejściowe do mieszkania to podstawa. Można jeszcze zainwestować w alarm lub monitoring.

Ponadto nie informujmy wszystkich, że wyjeżdżamy i nie będzie nas w domu przez dłuższy czas. Nie zostawiajmy także wiadomości na automatycznej sekretarce z informacją, że zaplanowaliśmy dłuższy wyjazd. Pozostawianie kluczy pod wycieraczką jest nierozsądne, nawet gdy wychodzimy tylko na chwilę. Jeśli istnieje taka potrzeba, to powierzmy komplet kluczy zaufanym sąsiadom lub znajomym, którzy mogliby wejść do naszego mieszkania, otworzyć okno, czy zapalić światło od czasu do czasu. To będzie wyraźny sygnał, że mieszkanie nie jest pozostawione bez opieki.

Zwracajmy również uwagę na mieszkania naszych sąsiadów. Podczas ich nieobecności interesujmy się ludźmi stojącymi pod ich drzwiami, zwracajmy uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy dochodzące z klatki schodowej, wynoszenie mebli lub sprzętów domowych przez obce osoby.

Najważniejsze jest zachowanie ostrożności już dużo wcześniej, a nie dopiero przed planowanym wyjazdem. Z policyjnych ustaleń wynika, że prawie połowa kradzieży swój początek miała we wcześniej nawiązywanych kontaktach, na przykład z osobami, które przyszły nam coś sprzedać. Niekoniecznie jest tak, że to oni są sprawcami kradzieży, ale mogą przeprowadzić tak zwany złodziejski wywiad, a potem podzielić się zebranymi informacjami z grupą dokonującą włamań. Nie dajmy się zatem nabrać na ich tricki, a Święta miną nam wtedy w przyjemnej i spokojnej atmosferze.

Powrót na górę strony