Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Terroryzowali radzyńskiego biznesmena

Data publikacji 15.12.2008

47-letnią Monikę B. i jej wspólnika–36-letniego Wladislawa S., obywatela Ukrainy zwanego Vadimem oraz 36-letniego Sylwestra A. i 48-letniego Marka R. – groźnego przestępcę karanego za zabójstwo, zatrzymali policjanci z Centralnego Biura Śledczego. Cała czwórka tworzyła grupę przestępczą, która od kilku lat terroryzowała jednego z radzyńskich przedsiębiorców. Grożąc zabójstwem jemu i rodzinie kazali płacić haracz, siłą przejęli jego zakład i zmuszali do przepisania im prawnie wartej ponad milion złotych działalności gospodarczej.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego wspierani przez policyjny Wydział Realizacyjny weszli jednocześnie do kilku mieszkań na terenie Radzynia Podlaskiego oraz Warszawy. Efektem ich działań było zatrzymanie czterech osób, w tym jednej kobiety. Jest to wynik śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Lublinie. Przestępcy są podejrzani o dokonanie licznych wymuszeń rozbójniczych na jednym z radzyńskich przedsiębiorców.

Policjanci ustalili, że przestępcy od blisko dwóch lat terroryzowali radzyńskiego biznesmena, który prowadził własną działalność gospodarczą. Wszystko zaczęło się właśnie dwa lata temu, kiedy to przedsiębiorca potrzebował większej gotówki. Znajomy polecił mu pożyczkodawców z okolic Warszawy – 47-letnią kobietę i jej znajomego z Ukrainy. W zamian za udzieloną pożyczkę, oprócz spłacania zaciągniętego długu, mężczyzna miał spłacać im 200 procentowe odsetki.

Przedsiębiorca regularnie spłacał zaciągnięty dług wraz z wysokimi odsetkami. Nie wiedział, że spłaca pieniądze przestępcom. Ci, posiadając bardzo dobrą wiedzę na temat dochodowości jego przedsiębiorstwa, zaczęli wymuszać od sumiennego biznesmena coraz wyższe kwoty. Zagrozili zabójstwem jego i rodziny, jeśli nie będzie spełniał ich żądań. Celem przestępców stała się jednak jego nieruchomość, warta ponad milion złotych. Przestępcy ciągle terroryzując biznesmena, w ubiegłym roku przejęli siłą jego zakład, wyrzucając go z własnej firmy. Zabronili wstępu, jednocześnie dalej kontynuując swoje żądania. Pod groźbą zabójstwa zażądali, by prawnie przepisał na nich swoją nieruchomość w formie darowizny.

Funkcjonariusze CBŚ w jednym z warszawskich mieszkań zatrzymali 47-letnią Monikę B. W mieszkaniu kobiety policjanci zatrzymali także jej wspólnika–36-letniego Wladislawa S., obywatela Ukrainy, zwanego Vadimem. Tego samego dnia funkcjonariusze wkroczyli do dwóch mieszkań w Radzyniu Podlaskim i zatrzymali kolejnych członków grupy: 36-letniego Sylwestra A. oraz 48-letniego Marka R. – groźnego przestępcę karanego w przeszłości za zabójstwo. Mężczyzna odsiadywał za to przestępstwo 15-letni wyrok.

Wczoraj zatrzymani zostali doprowadzeni do prokuratury, gdzie przedstawiono im zarzuty. Wszyscy trzej mężczyźni usłyszeli zarzut wymuszenia 50 tys. złotych i usiłowania wymuszenia rozbójniczego nieruchomości oraz kwoty 600 tys. złotych. Dodatkowo 36-letniemu obywatelowi Ukrainy został przedstawiony zarzut wyzysku. Taki sam zarzut (zarzut wyzysku) usłyszała 47-letnia Monika B., wobec której sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 8 tys. złotych. Dzisiaj sąd zadecyduje o środkach zapobiegawczych wobec pozostałych zatrzymanych.

Wszystkim zatrzymanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego apelują o to by inne osoby, które mają wiedzę o działalności tej grupy, bądź też były jej ofiarami, kontaktowały się z Policją.

 

Film Terroryzowali radzyńskiego biznesmena


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Terroryzowali radzyńskiego biznesmena (format flv - rozmiar 1.07 MB)

Powrót na górę strony