Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Narazili Skarb Państwa na wielomilionowe straty

Data publikacji 17.12.2008

19 osób zatrzymanych, zabezpieczonych 10 samochodów, motocykl BMW i kilkadziesiąt tysięcy złotych gotówki oraz akty notarialne świadczące o własności nieruchomości należących do podejrzanych, to efekt działań wydziału do walki z przestępczością gospodarczą komendy wojewódzkiej Policji w Łodzi oraz funkcjonariuszy z Bydgoszczy i Rzeszowa na terenie trzech województw. Sprawa ma rozwojowy charakter.

Ponad 100 policjantów brało udział w zatrzymaniach na terenie Łodzi, Bydgoszczy, Rzeszowa i kilku miejscowości na terenie województwa podkarpackiego. Podejrzani to właściciele firm z branży tekstylnej, wśród których jest 9 kobiet w wieku od 34 do 52 lat oraz 10 mężczyzn w wieku od 27 do 50 lat. Wszystkim zarzuca się udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie m.in. przestępstw skarbowych. Straty Skarbu Państwa z tytułu uszczupleń podatku VAT wynoszą łącznie 36 mln złotych, w tym z samego zwrotu z tytułu eksportu ponad 9 mln.

Jak wynika z dotychczasowych ustaleń proceder tzw. przestępstwa karuzelowego trwał w latach 2004-2007. Działanie grupy polegało na utworzeniu kilkudziesięciu podmiotów gospodarczych, które dokonywały pomiędzy sobą fikcyjnego obrotu tkaninami i odzieżą. Przejście "pustych" sfałszowanych faktur przez łańcuch firm, miało na celu utrudnienie wykazania przez organy finansowe pozorności przeprowadzonych transakcji. Przykładowo w taki sposób wykazana w dokumentacji wartość odzieży, stanowiącej w rzeczywistości odpad poprodukcyjny, z kilku złotych po przejściu karuzeli kolejnych współpracujących ze sobą podmiotów gospodarczych wzrastała nawet na 200 złotych. Taki towar eksportowany był rzekomo za wschodnią granicę dzięki czemu firmy ubiegały się o zwrot podatku VAT ( przy eksporcie poza granice Unii Europejskiej, stosowana jest zerowa stawka podatku VAT).

Już w tej chwili wiadomo, że osoby wykazane jako odbiorcy tego towaru na Ukrainie nigdy go nie otrzymywały. Pierwsze firmy działające w tym łańcuchu zarejestrowane zostały na tzw. słupy. Zdarzało się, że podejrzani podkupywali istniejące już na rynku firmy "żerując" na ich wiarygodności przed Urzędem Skarbowym. Charakterystyczną cechą prowadzonej działalności przestępczej było to, że wszystkie podmioty dokonywały między sobą operacji gotówkowych - transakcje opiewały zawsze na progu wartości 60 000 złotych, aby nie zachodziła konieczność dokonania zapłaty w formie przelewu bankowego.

Wczorajsze zatrzymania poprzedzone były wnikliwym rozpoznaniem, które umożliwiła współpraca z Departamentem Kontroli Skarbowej Ministerstwa Finansów. Analizie poddano setki tomów akt i segregatorów z dokumentacją finansową.

Do tej chwili sąd zastosował na wniosek prokuratury pierwsze cztery tymczasowe areszty wobec zatrzymanych przez policję przedsiębiorców. Trwają przesłuchania kolejnych. Grozi im za to do 10 lat pozbawienia wolności.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Łodzi wspólnie z policjantami wydziału do walki z przestępczością gospodarczą komendy wojewódzkiej Policji w Łodzi. Sprawa jest rozwojowa.

 

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony