Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nielegalne oprogramowanie w firmach

Data publikacji 18.12.2008

Policjanci znaleźli nielegalne oprogramowanie komputerowe w firmach usługowo handlowych z terenu powiatu myśliborskiego. Na profesjonalne programy służące do projektowania właściciele nie mieli licencji. Pełnomocnik firmy produkującej oprogramowanie złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, oraz wycenił straty na łączną kwotę 120 tys. zł. Za to przestępstwo grozi kara do 5 lat więzienia.

Policjanci uzyskali informację, że jedna z firm działającą na terenie powiatu myśliborskiego, użytkuje nielegalnie oprogramowanie komputerowe, które służy do projektowania elementów konstrukcyjnych. Po przyjeździe do firmy ustalili, że właściciele 35-letni Marcin C. oraz

30-letni Grzegorz C., posiadają i użytkują w jednym z komputerów profesjonalny program do projektowania. Okazało się, że zdobyte przez policjantów informacje są prawdziwe. Właściciele nie posiadali licencji na wymienione oprogramowanie. Marcin C. oświadczył , iż jest to nielegalna kopia, którą zakupił od jakiegoś nieznanego mężczyzny.

W trakcie czynności kryminalni ustalili również, że kilka lat temu Marcin C. zakupił nielegalną aplikację wcześniejszej wersji programu, którą sprzedał jednej z firm działającej na terenie Dębna. Również tam udali się mundurowi. W trakcie przeszukania firmy kryminalni zabezpieczyli dysk twardy, na którym zainstalowano nielegalne aplikacje, do tego zabezpieczyli płytę CD z nielegalną kopią programów oraz klucz sprzętowy USB służący do uruchomienia aplikacji.

Pełnomocnik firmy produkującej oprogramowanie złożył zawiadomienie o popełnionym przestępstwie, oraz wycenił straty na łączną kwotę 120.000 zł.

Za kradzież programu komputerowego w celu osiągnięcia korzyści majątkowych grozi do 5 lat pozbawienia wolności.
 

Powrót na górę strony