Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przerabiali olej opałowy na napędowy

Data publikacji 22.12.2008

Na ponad 500 tys. zł szacują straty Skarbu Państwa policjanci, którzy rozpracowali kolejną - trzecią już grupę przestępczą, wprowadzającą do obrotu podrabiany olej napędowy. Na stacji paliw i w bazach przeładunkowych zabezpieczono około 110 tys. litrów paliw. Funkcjonariusze z Krapkowic wspólnie z policjantami z Opola zatrzymali 7 osób. Trójka z nich została tymczasowo aresztowana. Grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z sekcji kryminalnej KPP w Krapkowicach i funkcjonariusze z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą KWP w Opolu, udali się do byłej bazy jednego z zakładów w Krapkowicach. Z posiadanych informacji wynikało, że przerabiany jest tam olej opałowy na napędowy. Na tej stacji, od sierpnia 2007 r. policjanci już dwukrotnie, nie licząc bieżącej sprawy, zatrzymali w sumie 11 osób, związanych z przerabianiem oleju.

Tym razem na miejscu policjanci zastali Mariusza C. (lat 36), mieszkańca Mławy, Volodimira O. (lat 46) obywatela Ukrainy (od 6 lat poszukiwanego listem gończym) oraz Mariana S. (lat 31) - mieszkańca Sosnowca. Mężczyźni po przeprowadzeniu procesu chemicznego, z podziemnych zbiorników pompowali odbarwiony olej opałowy do cysterny.

Zorganizowana grupa przestępcza zamierzała przetworzony olej opałowy wprowadzić do obrotu na stacjach paliw w całym kraju, jako pełnowartościowy olej napędowy. Policjanci zabezpieczyli linię produkcyjną, odczynniki chemiczne służące do przerabiania oleju opałowego, jak również cysterny i samochód osobowy.

Szacuje się, że w wyniku działalności grupy na terenie Krapkowic Skarb Państwa poniósł straty nie mniejsze niż 280 000 złotych.

Tego samego dnia policjanci z Opola i Krapkowic udali się na teren Śląska i Małopolski, gdzie ustalili trzy bazy przeładunkowe, na których fałszywy olej napędowy był magazynowany i po zalegalizowaniu wprowadzany do obrotu hurtowego. Na terenie tych baz funkcjonariusze zatrzymali kolejne cztery osoby (mieszkańcy Śląska), które były bezpośrednio związane z grupą krapkowicką.

Wykonane czynności pozwoliły funkcjonariuszom na przedstawienie sądowi materiałów świadczących o prowadzeniu przez zatrzymanych zorganizowanego, przestępczego procederu. Sąd po zaznajomieniu się z materiałami tymczasowo aresztował na trzy miesiące, trzech spośród siedmiu zatrzymanych mężczyzn.

W sumie, na stacji paliw i w bazach przeładunkowych, zabezpieczono około 110 000 litrów paliw, samochód z naczepą-cysterną wart około 200 000 zł, a także samochody osobowe. Śledztwo w sprawie nielegalnego obrotu paliwami prowadzą policjanci z Krapkowic pod nadzorem Prokuratury w Strzelcach Opolskich. Sprawa jest rozwojowa.

W związku z lewymi paliwami zabezpieczonymi na terenie Krapkowic, Śląska i Małopolski szacuje się, że Skarb Państwa poniósł straty ponad pół miliona złotych.
 

Film Przerabiali olej opałowy na napędowy


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Przerabiali olej opałowy na napędowy (format flv - rozmiar 2.06 MB)

Powrót na górę strony