Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Z wizytą u polskich policjantów w Kosowie

Data publikacji 23.12.2008

Wicepremier, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Grzegorz Schetyna razem z Komendantem Głównym Policji Andrzejem Matejukiem oraz biskupem polowym Wojska Polskiego gen. dyw. Tadeusz Płoski, który jest także delegatem Episkopatu Polski do spraw policji, odwiedzili polskich policjantów pełniących misję pokojową w Kosowie. Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia złożyli im życzenia i podzielili się opłatkiem.

Komendant Główny Policji gen. insp. Andrzej Matejuk na spotkaniu w bazie włoskich karabinierów w Prisztinie (Kosowo), będącej obecnym miejscem zakwaterowania Jednostki Specjalnej Polskiej Policji (JSPP) powiedział policjantom, że przyjechał do nich, aby pokazać, że pamięta o tych, którzy nie mogą być w domu na święta: ”o policjantach pełniących służbę poza granicami kraju i reprezentują polska Policję”.

"Cieszymy się, że możemy wam przywieźć trochę Polski, żebyście wiedzieli, że ona na Was czeka i wspomina" – powiedział Wicepremier Grzegorz Schetyna. "Polska jest dumna z waszej pracy, robicie naprawdę dobrą robotę i za to Wam dziękuję" - dodał.

Przed spotkaniem opłatkowym, Wicepremier i Komendant Główny Policji zapoznali się z warunkami w jakich mieszkają i pełnią służbę policjanci JSPP.

W Kosowie, w bazie włoskich karabinierów w Pristinie od początku grudnia stacjonuje 16. zmiana JSPP. W skład Polskiego Kontyngentu Policyjnego pełniącego służbę na terenie Kosowa wchodzi dodatkowo ośmiu policyjnych ekspertów realizujących zadania na rzecz misji Unii Europejskiej EULEX Kosowo oraz dwóch ekspertów policyjnych w misji pokojowej ONZ UNMIK w Kosowie.

Do głównych zadań realizowanych przez polski kontyngent należy utrzymanie porządku publicznego na terenie Kosowa, zabezpieczenie imprez masowych, wydarzeń sportowych i kulturalnych, ochranianie budynków użyteczności publicznej, konwojowanie VIP-ów oraz zabezpieczenie i ochrona przejść granicznych.

Okres służby w ramach JSPP trawa 6 miesięcy. Zmiany kolejnych kontyngentów realizowane są w miesiącach: czerwcu i grudniu.

Służba w ramach misji Unii Europejskiej EULEX Kosowo otwiera nowy rozdział doświadczeń polskich policjantów i świadczy o postrzeganiu polskich sił policyjnych jako pełni profesjonalnych i działających zgodnie z Unijnymi standardami.

Zobacz galerię zdjęć >>
 

 

Powrót na górę strony