Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

System AFIS pomógł w ustaleniu złodziejki

Data publikacji 06.01.2009

Policjanci zatrzymali kobietę, która kilka miesięcy temu wraz ze swoim znajomym, podszywając się pod pracownika administracji, okradła starszą kobietę. Z mieszkania zabrała biżuterię i pieniądze. Śledczy wpadli na trop złodziejki, bo na miejscu przestępstwa zostawiła swoje odciski palców. Porównanie zabezpieczonych śladów ze wzorami linii papilarnych Beaty Ł. jednoznacznie wskazywało, że to ona stoi za kradzieżą na ulicy Schroegera. 26-latka na trzy miesiące trafiła za kratki.

Historia swój początek miała w październiku zeszłego roku. Do komendy przy ulicy Żeromskiego zgłosiła się 82-letnia kobieta. Poinformowała funkcjonariuszy, że została okradziona przez parę młodych ludzi, którzy podając się za pracowników administracji, przyszli sprawdzić różne usterki hydrauliczne. Rzekomi pracownicy wykorzystali nieuwagę właścicielki mieszkania i skradli jej biżuterię i pieniądze. Pokrzywdzona wyceniła wartość strat na 1.000 złotych.

Natychmiast na miejsce zdarzenia zostali skierowani funkcjonariusze z różnych sekcji. W mieszkaniu przy ulicy Schroegera zostały przeprowadzone oględziny miejsca kradzieży. Technik kryminalistyki nie miał łatwego zadania. Przestępcy byli bardzo ostrożni i nie pozostawili po sobie zbyt wielu śladów, mimo to, udało mu się zabezpieczyć ślady linii papilarnych osoby, która najprawdopodobniej miała związek z tym zdarzeniem. Zabezpieczone odciski palców zostały zarejestrowane w policyjnym systemie AFIS, który umożliwia szybkie wykrywanie sprawców przestępstw na podstawie pozostawionych przez nich na miejscu zdarzenia śladów linii papilarnych. Ujawniony na miejscu przestępstwa odcisk, został porównany w ciągu kilku minut z odciskami palców milionów osób. Automatyczny system identyfikacji śladów papilarnych, wskazał dane osobowe sprawcy.

Przez wiele tygodni policjanci szukali kobiety, którą wskazał AFIS, gdyż Beata Ł. nie przebywała w miejscu zameldowania. W końcu 26-latka została zatrzymana w Łodzi. Jeszcze tego samego dnia zostały jej przedstawione zarzuty za kradzież. Sąd zastosował wobec kobiety areszt. Złodziejka trzy najbliższe miesiące spędzi za kratkami.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Policjanci ustalają teraz, kim był mężczyzna, który towarzyszył tego dnia kobiecie i wspólnie z nią okradł 82-latkę.

Powrót na górę strony