Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nietypowa lekcja bezpieczeństwa

Data publikacji 06.01.2009

Jeden dzień z życia małego Jasia to temat nietypowej lekcji, którą przygotowała płocka Policja dla pierwszych klas szkół podstawowych. To nowatorski sposób przekazania najmłodszym podstawowych zasad bezpieczeństwa - jak zachować się, gdy w pobliżu pojawi się przestępca, co zrobić by nie wpuścić do domu podstępnego włamywacza. To historia małego chłopca którego z opresji ratuje policjant. W komendzie miejskiej w Płocku powstał pomysł i scenariusz przedstawienia a jego realizację wzięła na siebie SP nr 6 w Płocku.

Premiera przestawienia odbyła się w Szkole Podstawowej nr 6 w Płocku. - Lekcja, na którą dziś drogie dzieci Was zapraszamy, to innowacyjna forma uczenia dzieci zasad bezpieczeństwa - powiedziała dyrektor szkoły Katarzyna Fabiszewska i wspólnie z komendantem miejskim Policji w Płocku insp. Jarosławem Brachem powitała znakomitych gości. Premierę obejrzeli przedstawiciele Urzędu Miasta w Płocku, Starostwa Powiatowego, Kuratorium Oświaty, Komendy Głównej Policji, Mazowieckiej Komendy Policji oraz nauczyciele, rodzice i przede wszystkim uczniowie płockich szkół podstawowych.

Rymowana historia małego Jasia rozpoczyna się wczesnym rankiem. Roztargniony chłopiec zapomina ,że przed wyjściem trzeba dobrze zamknąć okna i drzwi.   Kiedy jest już w szkole zaczepia go "straszny drab" i chce zabrać klucze od mieszkania. Po lekcjach trzeba pokonać ruchliwą ulicę i nie dać się  oszukać nieznajomemu z teczką. Potem jeszcze jakaś pani puka do drzwi i chce niby sprawdzić liczniki. Na szczęście zawsze w porę zjawia się dzielnicowy. Służy radą i ostrzega. Na zakończenie każdej scenki dzieci powtarzają przygotowane rymowanki:   Zanim z domu gdzieś wyruszę, Okna pozamykać muszę!  Przechodzę zawsze po pasach I tylko na świetle zielonym, Nie wolno na jezdni hasać, Żeby zdrowo dojść do szkoły.

Przedstawienie gromki brawami nagrodzili m.in.: insp. Igor Parfieniuk, Mazowiecki Komendant Policji, podinsp. Rafał Batkowski, I Zastępca Mazowieckiego Komendanta Policji, insp. Grzegorz Jach z Gabinetu Komendanta Głównego Policji.

Autorką scenariusza jest Anna Lewandowska z zespołu ds. komunikacji społecznej Komendy Miejskiej Policji w Płocku. Reżyserem vice dyrektor szkoły Lucyna Małolepsza, rolę policjanta zagrał mł. asp. Krzysztof Piasek.

Na zakończenie insp. Grzegorz Jach, pomysłodawca i realizator ogólnopolskiego programu PaT, wręczył organizatorom Certyfikat programu PaT dla spektaklu "Czego Jaś się nauczy..." od Impresariatu programu "Profilaktyka a Teatr" Komendy Głównej Policji z gratulacjami działania profilaktyczno-edukacyjnego w obszarze teatru interaktywnego.

Rolę głównego bohatera, tytułowego Jasia, zagrał dziewięcioletni Mateusz. Wszystkich ujął swoim profesjonalizmem i zapałem, którego nie powstydziłby się zawodowy aktor. Na koniec udzielił pierwszego w swoim życiu radiowego wywiadu. - Drodzy słuchacze, apeluję do Was, musicie postępować tak, jak uczyliśmy Was w tym przedstawieniu - zakończył swoją wypowiedź.
 


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 8.51 MB)

Powrót na górę strony