Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zlikwidowane dwa kanały przerzutowe

Data publikacji 08.01.2009

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego zatrzymali 53-letniego Zbigniewa L. kierującego zorganizowaną międzynarodową grupą przestępczą, która zajmowała się handlem i przemytem papierosów na niespotykaną dotąd w Europie skalę. Policjanci zatrzymali też 4 innych mężczyzn podejrzanych o udział w tej grupie. Do tej sprawy zatrzymano 43 osoby. Zablokowano kilkadziesiąt kont należących do podejrzanych i zabezpieczono majątek wart kilkadziesiąt milionów złotych.

53-letni Zbigniew L. mieszkaniec województwa pomorskiego został zatrzymany na terenie jednej ze swoich posiadłości. Nie sprawiał wrażenia zaskoczonego wizytą policjantów. W trakcie przeszukania policjanci zabezpieczyli u niego broń palną, 63 tys. dolarów, samochód osobowy o wartości około 200 tys. złotych. Wczoraj sąd zastosował wobec podejrzanego areszt tymczasowy na 3 miesięce.

Jak ustali śledczy znany biznesmen kierował grupą przestępczą, która zajmowała się handlem i przemytem papierosów podrabianych w Chinach i ich sprzedażą w Wielkiej Brytanii. Jak wynika z tych ustaleń podejrzany organizował zakup papierosów w Hongkongu, które drogą morską trafiały do polskich portów. Następnie papierosy drogą lądową trafiały do magazynów w Polsce, Niemczech lub Belgii. By zmylić angielskich celników, papierosy były transportowane na Wyspy przez brytyjskie ciężarówki. W ten sposób paczka papierosów zakupiona w Chinach za 30 groszy była sprzedawana w Anglii za 6 funtów brytyjskich.

Policjanci zatrzymali też czterech innych członków zorganizowanej grupy przestępczej, których rola polegała na fizycznym transportowaniu papierosów i ich dystrybucji. Zatrzymani to mężczyźni w wieku od 30 do 60 lat, mieszkańcy Gdańska, Poznania i Białej Podlaskiej. Dwaj podejrzani po przedstawieniu zarzutów zostali zwolnieni, wobec jednego prokurator zastosował dozór policyjny, a czwarty dziś będzie doprowadzany do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie.

Ostatnie zatrzymania to kontynuacja sprawy prowadzonej od 2 lat przez Centralne Biuro Śledcze. Od stycznia ub.r. śledztwo nadzoruje Wydział V Prokuratury Krajowej w Lublinie.

W marcu ub.r. policjanci zatrzymali 26 osób, w tym jednego z przywódców zorganizowanej grupy przestępczej. Przejęto wówczas olbrzymie ilości pieniędzy i złota. W Toruniu policjanci przejęli transport papierosów przewożonych tirem, w którym znajdowało się 340 tysięcy paczek papierosów bez akcyzy. Z kolei na terenie posesji jednego z członków grupy zabezpieczono cztery pojemniki po mleku o pojemności około 20 litrów. Znajdowało się w nich ponad 2 miliony Euro i ponad pół miliona funtów brytyjskich oraz 9 kg wyrobów ze złota. Wstępnie zawartość oceniono na ponad 11 milionów złotych.

Z kolei w lipcu ubr. w ręce niemieckich służb celnych współpracujących z CBŚ wpadł 38-letni Józef S. - mieszkaniec województwa śląskiego, posiadający również obywatelstwo niemieckie. Śledczy ustalili, że 38-latek był jednym z czołowych postaci pilnujących przemytniczego interesu w zachodniej części Europy. To on zajmował się dystrybucją papierosów przemyconych z krajów wschodnich dalej na zachód. Przez jego ręce przechodziły znaczne kwoty pieniędzy a także złoto. Józef S. trafił już do polskiego aresztu.

W efekcie tych działań dodatkowo zabezpieczono kilkadziesiąt kont bankowych i wielomilionowy majątek należący do podejrzanych.

Papierosy były przemycane dwoma szlakami. Pierwszy z nich prowadził z Ukrainy przez Grecję do krajów Europy Zachodniej. Legalnie wyprodukowane na Ukrainie papierosy znanych marek z pominięciem opłat celnych trafiały do krajów Europy Zachodniej.
Drugi szlak przemytniczy prowadził z Chin drogą morską przez Polskę i dalej na Wyspy Brytyjskie. Tam przemycano podrabiane papierosy, które wcześniej były przeładowywane w belgijskich i niemieckich magazynach i ładowane do brytyjskich ciężarówek, by pominąć drobiazgową kontrolę celną.

Łącznie w tej sprawie policjanci zatrzymali 43 osoby. W dalszym ciągu prowadzona jest współpraca i wymiana informacji z policjami i organami celnymi innych państw.

To właśnie to śledztwo w którym informacje są zbierane przy pomocy wielu podmiotów europejskich zostało określone przez OLAF (Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych) jako przykład dobrej i skutecznej współpracy między unijnymi organami zajmującymi się ściganiem przestępczości ekonomicznej.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

Film Zlikwidowane dwa kanały przerzutowe


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Zlikwidowane dwa kanały przerzutowe (format flv - rozmiar 1.92 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony