Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Chciał wymusić okup za skradziony sprzęt

Data publikacji 09.01.2009

8 tys. zł okupu, za zwrot skradzionego sprzętu, zażądał anonimowy mężczyzna od przedsiębiorcy ze Zdzieszowic. Złodziej włamał się do siedziby jego firmy i ukradł sprzęt elektrotechniczny o wartości ponad 25 tys. zł. Natychmiastowy kontakt poszkodowanego z policjantami pozwolił na zatrzymanie 45-letniego mężczyzny, podejrzanego o włamanie i próbę wymuszenia okupu. Zatrzymanemu grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

5 stycznia popołudniu z komisariatem Policji w Zdzieszowicach skontaktował się właściciel firmy zajmującej się wykonywaniem konstrukcji stalowych. Powiadomił policjantów, że dzwonił do niego nieznany mężczyzna z informacją, że za 8 000 złotych wskaże mu miejsce ukrycia skradzionego z jego firmy sprzętu.

Przedsiębiorca, kilka godzin wcześniej powiadomił policjantów o włamaniu do swojego zakładu. Jak ustalili pracujący na miejscu zdarzenia policjanci, w okresie noworocznym, skradziono z pomieszczeń firmy specjalistyczne wyposażenie służące do prowadzenia jej działalności. Zginęły spawarki, wiertarki magnetyczne, szlifierki i inne narzędzia o wartości ponad 25 000 złotych.

Poszkodowany przedsiębiorca, w rozmowie z policjantami, został poinstruowany jak zachować się w przypadku ponownego kontaktu z osobą żądającą okupu. Do kolejnej rozmowy telefonicznej doszło następnego dnia. Wtedy też, żądający okupu mężczyzna określił godzinę oraz miejsce spotkania. Około godziny 18:00, po kolejnym telefonie, policjanci rozpoczęli działania, których celem było zatrzymanie szantażysty. Po przekazaniu we wskazane miejsce okupu, funkcjonariusze zauważyli mężczyznę, który po chwili podjął paczkę. Kolejny telefon wskazujący miejsce ukrycia skradzionego wyposażenia firmy był finałem tej akcji.
Podejrzany mężczyzna został zatrzymany w miejscu zamieszkania, do którego wrócił zaraz po wzięciu okupu. Zatrzymanym okazał się Andrzej G., 45 letni mieszkaniec Zdzieszowic.

Policjanci odzyskali skradzione mienie i przekazali poszkodowanemu przedsiębiorcy.

Podejrzanemu postawiono zarzuty kradzieży z włamaniem i żądania korzyści majątkowej za zwrot skradzionego mienia. Mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności. 8 stycznia prokurator zastosował wobec podejrzanego dozór policyjny.
 


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 1.21 MB)

Powrót na górę strony