Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbita grupa przestępcza działająca w Internecie

Data publikacji 09.01.2009

Policjanci z Komendy Miejskiej i Wojewódzkiej Policji w Olsztynie zajmujący się, na co dzień zwalczaniem przestępczości gospodarczej rozbili grupę przestępczą działającą w Internecie. Młodzi mężczyźni w wieku od 18 do 21 lat stosując proste sztuczki socjotechniczne oszukiwali na portalu aukcyjnym Allegro. Zdobyte w ten sposób pieniądze przeznaczali na drogie ubrania, telefony komórkowe oraz imprezy. W wyniku przestępczej działalności oszukanych zostało kilkadziesiąt osób, które straciły blisko 40 tysięcy złotych. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Olsztyńscy policjanci zwalczający, na co dzień przestępczość gospodarczą rozbili grupę przestępczą działającą w Internecie. W jej skład wchodziło 7 mieszkańców Olsztyna w wieku od 18 do 21 lat. Wśród nich były zarówno osoby uczące się jak też nie mające żadnego zajęcia.

Członkowie grupy stosując proste sztuczki socjotechniczne przekonywali innych użytkowników portalu do wystawiania w ich imieniu, na swoich kontach przedmiotów, w których posiadaniu sprawcy w rzeczywistości nigdy nie byli. Oszuści wystawiali do sprzedaży po atrakcyjnych cenach telefony komórkowe oraz konsole do gier komputerowych, a także wirtualne pieniądze wykorzystywane w grach internetowych.

Jedynym celem działania sprawców było wprowadzenie w błąd jak największej  liczby osób i zarabianie na ich naiwności. Oszuści zdobyte w ten sposób pieniądze przeznaczyli na swoje potrzeby, m. in. drogie ubrania, telefony komórkowe oraz imprezy.

Sprawa ma zasięg ogólnopolski. Policjanci ustalili, że na terenie całego kraju oszukanych zostało, co najmniej 40 osób, które łącznie poniosły stratę w wysokości blisko 40 tysięcy złotych. Z uwagi na fakt, że sprawa ma charakter rozwojowy, liczba osób pokrzywdzonych może wzrosnąć do około 100, a straty mogą przekroczyć kwotę 100 tysięcy złotych.

Policjanci prowadzący sprawę wnioskować będą o zastosowanie wobec mężczyzn środków zapobiegawczych w postaci dozoru policji oraz poręczeń majątkowych.

Młodym olsztynianom grozi teraz kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Przy realizacji sprawy z policjantami współpracowali pracownicy Działu Bezpieczeństwa portalu Allegro.


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 2.24 MB)

Powrót na górę strony