Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nielegalny arsenał broni i uzbrojone mieszkanie

Data publikacji 09.01.2009

Policjanci z Kalisk zatrzymali 53-letniego mężczyznę, który w swoim mieszkaniu bez zezwolenia przechowywał broń i amunicję. Z kolei w ręce kryminalnych z Miastka wpadł 48-latek, który w mieszkaniu i w piwnicy trzymał broń i amunicję z okresu II wojny światowej a militaria sprzedawał potem za pośrednictwem internetu. Teraz obu zatrzymanym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Wczoraj po południu w jednym z mieszkań na terenie gminy Kaliska miejscowi policjanci zabezpieczyli prawie 100 sztuk ostrej amunicji oraz trzy kompletne karabiny typu Mauser.
53-letni właściciel tego arsenału znalezioną przez funkcjonariuszy broń ukrywał w łóżku, a amunicję przechowywał w kilku szafach.

Policjanci przeszukujący mieszkanie Jerzego S. odnaleźli również inne elementy broni takie jak lufy, iglice, komory nabojowe czy zamki. Mężczyzna został zatrzymany za posiadane broni i amunicji bez zezwolenia.
Policjantom tłumaczył, że jest kolekcjonerem militariów, a broń wykopał w pobliskich lasach.

Kryminalni z komisariatu w Miastku ustalili, że 48-letni mieszkaniec tego miasta może posiadać broń i amunicję z czasów II wojny światowej. Ich informacje potwierdziły się. W trakcie przeszukania policjanci znaleźli 55 naboi, łuski i pociski artyleryjskie oraz bagnety. W jednym z pokoi na podłodze leżała wyrzutnia i głowica Pancerfaust. Skarby porozkładane były w mieszkaniu oraz piwnicy.

Robert B. od dłuższego czasu bez pozwolenia poszukiwał w rejonie Miastka i okolic zabytków z czasów II wojny światowej. Mężczyzna sprzedawał za pośrednictwem portali internetowych swoje znaleziska m.in. karabiny Mauser i Mosin, pistolety i rewolwery.

Podczas przeszukania funkcjonariusze zabezpieczyli również kilka monet, odznak i innych przedmiotów z okresu wojny, a także dwa wykrywacze metali.

Postępowanie w tej sprawie prowadzić będą miasteccy policjanci. Powołają biegłych z zakresu balistyki i archeologii, którzy dokładnie określą wartość przedmiotów, ich pochodzenie, a także czy zabezpieczona broń i amunicja mogły zostać użyte.

Za nielegalne posiadanie broni i amunicji grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.
 

Powrót na górę strony