Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyróżnienie dla śpiewających policjantów

Data publikacji 12.01.2009

Chór Komendy Stołecznej Policji otrzymał wyróżnienie na XV Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w śląskim Będzinie. W konkursie wzięło udział 1650 podmiotów wykonawczych (solistów, chórów, zespołów). Do finału dopuszczonych zostało 130 wykonawców. Chór KSP zaśpiewał na koncercie galowym góralską kolędę "A spis, Bartek".

Chór Komendy Stołecznej po raz pierwszy wziął udział w festiwalu konkursowym. Konkurencja była naprawdę imponująca, szczególnie, że wśród wykonawców byli również zawodowcy. W grudniu, w całym kraju odbyły się przesłuchania konkursowe, w których udział wzięło 1650 podmiotów wykonawczych, czyli solistów, zespołów wokalnych i chórów. W przesłuchaniach w Warszawie chór KSP zdobył Grand Prix i został zakwalifikowany do finału, który odbył się wczoraj w Będzinie.
W kategorii chórów, które wzięły udział w finale śpiewający policjanci otrzymali wyróżnienie. Wśród innych laureatów festiwalu mundurowi zaśpiewali podczas koncertu galowego kolędę "A spis, Bartek".

Fragment protokołu jury 15. festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie:

Umiejętność autentycznego rozmiłowania pokoleń w ojczystej tradycji - przekazywanej przez słowo, muzykę, obraz, poprzez odpowiednią edukację - jest właściwa każdemu narodowi. Szczególna dbałość o podtrzymanie tradycji narodowych jest bardziej wyrazista tam, gdzie o wolność i niepodległość naród musiał walczyć. Polska kultura w swym skarbcu posiada bardzo znaczące dzieła akcentujące szlachetność czynów i postaw wybitnych Polaków – synów swej ziemi, dla których żywe było hasło Bóg-Honor-Ojczyzna. Kultura ta bogata jest także w cudowny, nieprzebrany zbiór kolęd i pastorałek stanowiący symbol miłości do Boga i Ojczyzny. Przeżycia związane z ich wykonywaniem pomagają w dostrzeżeniu pewnego continuum między dawnymi a nowymi czasy.

XV edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Ks. Kazimierza Szwarlika imponująco przeprowadzona w obszarze organizacyjnym swoiście udokumentowała siłę oddziaływania pieśni bożonarodzeniowych przekazujących teologiczną prawdę o Synu Bożym, który stał się człowiekiem i wszedł w nasze ludzkie sprawy. Spotkaliśmy radość przekazaną w bogatych, różnorodnych propozycjach muzycznych, literackich i wykonawczych spełniających wysokie wymagania artystyczne. Dziękujemy za to wykonawcom, instruktorom, nauczycielom, dyrygentom i wszystkim, którzy przyczynili się do stworzenia tego największego święta Kolędy
i Pastorałki w Polsce….

Protokół z posiedzenia jury

Powrót na górę strony